Stresle Başa Çıkmanın Yolları

Stres çağın en büyük sorunlarından biri. Stressiz bir hayat artık yok. Stres bütün hastalıklara yer açtığı gibi özellikle kalp hastalıklarına davetiye çıkarıyor. Stresle başa çıkmak için birçok yöntem olmakla beraber sorunlar tamamen ortadan kalmadan stres yok olmaz. Sorunların tamamen ortadan kalkmasının kolay olmadığı durumlarda ara müdahalelerde bulunarak stresin şiddeti azaltılabilir.

sınav stresi

sınav stresi

Yeterli Uyku, Dengeli Beslenme ve Spor

Çok aç kalmamak stresin şiddetini azaltan uygulamaların başında gelir. Açlık, kan şekerinin düşmesini ve bünyenin strese daha yatkın hale gelmesine sebep oluyor. Kan şekerinin ortaya çıkardığı huzursuzluk ve sabırsızlık normal koşullarda strese yol açmayacak durumların da stres yaratmasına neden olur.

stres

stres

İş yerlerinde yaşanan stresi de en aza indirmek için işleri belli bir düzende yapmak, zamanı iyi kullanıp ara ara kendine vakit ayırmak ve stres yaratacak işleri ertelemek gerekir.Stresle baş edebilmek için vücut sağlığının da yerinde olması şarttır. Kaliteli bir uyku uyumak, dengeli beslenmek ve mutlaka spor yapmak gerekir.

stres yapmak

stres yapmak

Vücut yorgunluğunu arttıran ve sinir sistemine etki eden yiyecek ve içeceklerden uzak durmak da stresle mücadele etmenin yollarından biridir. Kahve, çay, çikolata gibi ürünlerden olabildiğince uzak durmak vücut direncini arttıracaktır.

Share

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir