Toplum Önünde Konuşamama Fobisi

Psikolojik açıdan birbirinden farklı problemlerin her birimizde olması mümkün olan olaylar yaşanıyor, her gün… Binlerce insan, iş yaşantılarıyla ilgili yaşadıkları ciddi sıkıntıları dışarıya vuramamaktan dolayı depresyona girebiliyorlar.

Öncelikli olarak bireyler, mahcup olma ya da kendini düşük düşürecek bir durumdan sakınmaktan dolayı, sesin titremesi, el titremesi ya da terleme gibi problemlerle karşı karşıya kalabiliyorlar.

fobi

fobi

Bu gibi fiziksel belirtiler de meydana gelebiliyor ve bu durumlar, maalesef insanların toplum önünde konuşamama sorunlarını da tetikliyor. Fiziksel olarak el titremesi gibi sorunlar dışında da çarpıntı, ağız kuruluğu gibi fiziksel durumlar da meydana gelebiliyor.

Toplum Önünde Kısır Döngülü Bir Korku

Birey, topluluk önünde başında basınç sorunları, vücudunu saran ateş basması gibi sorunlarla karşı karşıya kalabilir. Ayrıca şaşkınlık ve ürperme gibi problemler de ortaya çıkarken, hal böyle olunca da içini korku sarar. Ve bu döngü hep bir kısır döngü olarak devam eder.

konuşma

konuşma

Böyle sorunlar meydana gelmemesi adına birey, her şeyden kaçınmak ister. Topluluktan, toplumdan, birkaç kişilik sosyal ortamdan… Sunum yapmaktan ya da sosyal ortamın olduğu kalabalık her ortamdan uzaklaşmak ister. Çeşitli bahaneler üretilir ve buna benzer şekilde birey kendini sosyallikten uzaklaştırır.

Bu yönde tedavi ise, uzman tedavisidir ve ilaç desteği alınması gerekir. Ayrıca bunun yanı sıra psikoterapi görerek de desteğini en iyi şekilde kendine sağlamalıdır. Birey yalnızlaşmadan önce ve aile ilişkilerinin bozulmamasından önce kısa sürede destek almalıdır.

Share

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir