Dik Durmamak Neden Zararlıdır?

Çocukluk döneminde başlayan alışkanlıkların ileri yaşlarda insanların hayatlarında kalıcı etki bıraktıkları büyük bir gerçektir. Okul döneminde taşınan ders kitapları ve defterlerle doldurulan ağır çantalar, küçük çocuklarda omuz düşüklüğüne ve kambur durmaya sebep olurken ileri yaşlarda da bu alışkanlıklardan kurtulmak git gide zorlaşıyor. Özellikle yetişkin kadınlarda sıkça rastlanan duruş bozukluğu kaslardaki gelişimi ve normal işleyişi değiştirdiği için sportif aktivitelerden verim alınamamasına sebep olabilir.

dik oturuş

dik oturuş

Kambur durulduğunda eklemlerde bulunan kaslarda verimi azalttığı için eklem sağlığına olumsuz etkiler söz konusu olur. Üstelik bel fıtığı teknik olarak diskler arasına sıkışan et olarak bilindiği için kambur durmak bu disklerin de duruşunu değiştirdiği için bel fıtığına davetiye çıkartır.

Dik Durarak Elde Edilecek Avantajlar

Öncesinde bahsedilen tüm dezavantajların ortadan kalkmasını sağlayarak bunların avantaj haline gelmesine yardımcı olan dik durma alışkanlığı yalnızca fiziksel anlamda fayda sağlamıyor. Solunumun ve kan dolaşımının daha verimli olmasına, insanın psikolojik olarak özgüveninin artmasına yardımcı oluyor. Saymakla bitmeyen psikolojik etkilerinin arasında kararlı ve tutarlı bir insan olmak da yer alıyor.

dik durmak

dik durmak

Kadınlarda büyük bir tabu olan ve hayat enerjisini bütünleyen bir unsur olan güzellik açısından da büyük faydalar sağlar. Yalnızca kadınlarda değil herkeste sağladığı bu güzelleşme, dik duruş sayesinde boyun normal uzunluğuna erişmesi, kilolu bir duruş sergilenmemesinde olduğu kadar vücut hatlarının güzelliğinin de vurgulayıcısı olur.

Share

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir