Tüp Bebek Tedavisi Yerine En Ucuz Yöntem

Dünyada, bir yıl boyunca korunmasız cinsel ilişkinin ardından gebe kalamama , “kısır” şemsiyesi altında her 6 çiftten birinde yer alıyor. Kısa sürede inandırıcı olmayan birçok infertilite nedeni ile kadınlar, doktorların herhangi bir anormallik veya tıkanıklık için uterus ve fallop tüplerine bakmalarını sağlayan, histerosalpingografi olarak bilinen (HSG) ile yüzyıllık bir X ışını prosedüründen geçebilir. Ancak, yeni bir çalışma, fallop tüplerinin yağla yıkanmasını içeren basit bir tanı testinin, infertilite için döllenme şansını artırabileceğini gösteriyor.

gebelik için test

gebelik için test

HSG Gebe Kalabilmek için Uygulanabilir Bir Yöntem mi?

X-ışınlarının, vücudun içyapılarını vurgulaması için bir çeşit boya içeren kontrast maddesi gerekir. Doktorlar şimdi daha önceki yağ bazlı maddelerden daha iyi X-ışını görüntüleri üreten ultrasonik taramaları veya su bazlı ortamları kullanıyorlar ve yağ kontrastının (nadir durumlarda) kana sızması ve amboliye neden olduğu biliniyor. Ancak onlarca yıldır, HSG’ lere geçiş, Lipiodol veya iyonize haşhaş tohumu yağı diye bir çözümdü. Başka bir deyişle HSG, sadece teşhis amaçlı veya keşif amaçlı bir testti. Fakat HSG’den sonra kadınlar aniden gebe kalabildiklerini uzun zamandır dile getirdi. Bir tıp testinde kullanılan yağda çözünür maddenin hamile kalma için engelleri ortadan kaldırdığı kanıtlandı. Araştırmacılar, yağlı çözeltinin niçin konsepte yardım ettiğinden emin değiller, ancak çözeltinin fallop tüplerinden döküntüleri veya mukus parçalarını tıkayarak infertiliteye neden olan tıkanıklıkları giderdiğini düşünüyor.

Sebep olursa olsun, bu basit prosedürü denemeyi tercih ederek pahalı İVF ” tüp bebek” tedavisinden kaçınabilecek kadınlar için büyük bir zafer olarak düşünülebilir.

gebelik

gebelik

Share

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir