Paranoyanın Dereceleri Nelerdir?

Paranoya rahatsızlığı kişilerde ilk başladığında buna hafif dereceli olarak adlandırılma yapılır. İleri durumlarda ise verilen tepkiler ve alınan tutumlar farklı olur.

Hafif Dereceli Paranoya Durumu

Değişik derecelerde kendini gösteren bu rahatsızlık sadece bazı durumlarda, bazı kişilere ya da bazı ortamlarda kendini gösterebilir. Bu gibi değişken olan paranoid düşüncelere hafif dereceli paranoya örneğidir. Kişi bu durumda yaşadığı şeyin paranoya olduğunu fark eder ve bundan kurtulabilmek için çareler arar.

hafif dereceli paronaya

hafif dereceli paranoya

Orta Dereceli Paranoya Durumu

Orta şiddetli paranoya yaşayan kişilerde, yaşadıklarının paranoya olup olmadığı konusunda kararsızlık yaşarlar. Bazen gerçek ile kuşkuları arasında gidip gelmeler yaşarlar. Bu tip paranoya yaşayanlar hafif derece paranoya durumuna göre kurtulmaları zaman alır.

orta dereceli paranoya

orta dereceli paranoya

Şiddetli Dereceli Paranoya Durumu

Hayatları son derece zor olan şiddetli paranoya durumunda gerçek ile oldukça alakasız bir yaşam sürerek sürekli kendilerini kısıtlamaya giderler.

şiddetli dereceli paranoya

şiddetli dereceli paranoya

Gerçek bir duygu ya da olay yaşamadığına inandırma imkânsızdır. Şiddetli paranoya yaşamanın temelinde bir çok nörolojik ya da psikolojik hastalık olabilir.

Share

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir