Kurbanlık Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Perşembe günü dinimizin en güzel meyvelerinden biri olan mübarek Kurban Bayramı’na kavuşacağız. Kurban Bayramı, İslam dininin iki temel bayramından biridir. Bu bayramda maddi durumu olan kişiler Allah için kurban keser, etin bir kısmını ihtiyacı olanlara dağıtır, bir kısmını da kendi ailesiyle birlikte tüketir. Fakat her hayvan kurban olmuyor.

koç

koç

Öncelikli olarak hangi hayvanların kurban olabileceğini iyi öğrenin. Horoz, tavuk, kuş ve benzeri gibi kanatlı hayvanlardan kesinlikle kurban olmaz. Kurban edilebilecek hayvanlar bellidir. Büyük başlarda, dana, inek ve boğa iken, küçük baş hayvanlarda da, koyun, kuzu ve koç olarak biliniyor. Bu hayvanlarda da aranan bazı özellikler vardır.

Hayvana Eziyet Etmeyin

Satın alacağınız hayvanın kesinlikle yaşına dikkat edin. Büyükbaş hayvanda en az iki, küçükbaş hayvanda da en az bir yaşını doldurmuş hayvanları alın.

boğa

boğa

Rahatsızlığı olan, sakat, topal, kör, dişi eksik olan hayvanlardan kurban olmaz. Ayrıca keseceğiniz hayvanı da İslami usullere uygun kesin. Hayvana eziyet etmeden, tekbirlerle kesin. Allah kabul etsin.

Share

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir