Hemoroid Neden Oluşur?

Hemoroid toplum arasındaki bilinen adı ile mayasıl, anüs bölgesindeki damarların yüksek basınçtan dolayı genişlemesi ve dışarıya doğru çıkması hastalığıdır. Vücudun dışına doğru çıkmaya başlayan bu damarlar kişide büyük bir kaşıntı hissi ve ağrı yapar. Hemoroid olan bölgenin tahriş olması aynı zamanda kanamaların da yaşanmasına sebep olabilir.

basur

basur

Basur veya bilinen bir diğer adı ile hemoroidin pek çok farklı sebebi olabilir. Kabızlık rahatsızlıkları, uzun süre boyunca ıkınma durumu yaşayan kişiler sıklıkla bu hastalıktan şikayetçi olabilirler. Lifli yiyeceklerin daha az tüketilmesi ve sıvı tüketiminin az tutulması durumunda hemoroid hastalıkları ortaya çıkmaya başlar.

Hemoroid Nasıl Teşhis Edilir?

Hemoroidin ortaya çıkma nedenleri arasındaki bir diğer sorun ise kilo sorunudur. Aşırı kilolu bir kişiyseniz anüse yakın olan damarlarda daha yüksek bir basınç meydana gelebileceği için zaman içerisinde basur problemi meydana gelecektir. Hamile olan kadınlarda da zaman zaman hemoroid hastalığı olduğu görülebilmektedir.

Gebe kadınlarda ise pelvik damarlarının üstündeki basıncın artmasına bağlı olarak hemoroid sorunu ortaya çıkabilmektedir.

hemoroid

hemoroid

İshal gibi durumların sık sık yaşanması da hemoroide sebebiyet verebilir. İshal olunduğu an anüş bölgesinde tahriş olduğu için bu hastalık uzun süre sonra meydana gelebilir. Hemoroidin tam tanısının konulabilmesi için muhakkak rektal bir muayene yapılması gerekmektedir. Hastalığın devam etmemesi için için tükettiğiniz gıdalara dikkat etmeli ve su tüketimini arttırmalısınız.

Share

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir