Meme Kanserinde Risk Faktörleri

Meme kanseri özellikle kadınlarda sık görülen bir hastalık türüdür. Meme kanseri oluşumuna bazı nedenler sebep olur. İlk olarak ilk bebeğinizi kaç yaşında dünyaya getirdiğiniz önemlidir. 30 yaşından sonra bebek dünyaya getirenlerde risk faktörü artar. Adet yaşı da önemlidir. Adet yaşı erken ve adet kesilmesi geç olan bayanlarda görülme riski fazladır.

Meme Kanseri

Meme Kanseri

Meme Kanseri Nasıl Oluşur

Ailede kalıtsal meme kanseri varsa bunu göz ardı etmemeniz gereklidir. Aşırı alkol tüketimi de aynı şekilde meme kanseri riskini artırır. Özellikle menopoz sonrası aşırı yağlı gıdalardan da uzak kalmalısınız. Menopoz sonrasında yediğiniz yiyeceklerin hafif ve doğal olmasına dikkat ediniz.

Kanser Belirtileri

Kanser Belirtileri

Meme kanserinde yaş faktörü önemlidir. Özellikle 55 yaş sonrasında görülme sıklığı artar. Meme kanserine yakalanıp yakalanmadığınızı kendiniz test yaparak düzenli aralıklarla kontrol etmelisiniz. Memede görülen ufak bir kitle varsa hemen doktora gitmeniz önemlidir. Gıdalarınızın doğal olması da çok önemlidir. Düzenli aralıklar ile yaptırdığınız testeler ile sizler sağlığınızı daha iyi hale getirebilirsiniz. Kanser erken teşhis ile önlenebilir bir hastalıktır.

Share

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir