Yaz Meyvelerinin Faydaları

Yazın direncimizi ve enerjimizi yüksek tutmak adına yedik içtiklerimize daha fazla dikkat etmemiz gerekir. Tükettiğimiz meyve ve sebzeler vücut direncimizi artırmanın yanında, gençlik ve güzellikte katıyor.

yaz meyveleri

yaz meyveleri

Yazın En Çok Tüketilen Meyvelerin Faydaları

Üzüm, kalp ve dolaşım hastalıklarına karşı vücudumuzu hastalıklardan koruyan ve güçlendiren bir meyve.  İçerisinde bol miktarda lif barındırıyor. Bu da karaciğerin ve bağırsakların temizlenmesine yardımcı oluyor. Özellikle siyah üzüm iltihap oluşmasının önüne geçiyor ve vücudumuzun direncini artırıyor. Ancak içeriğinde bol miktarda şeker olduğundan dengeli ve yeterli tüketmekte fayda var.

Kayısı zayıflamaya yardımcı oluyor. Yaz aylarında sık tüketilen meyvelerden biri olan kayısı bağırsakların düzenli çalışmasına katkı sağlaması ile biliniyor. Bu durum metabolizmamızın düzenli çalışmasını sağlıyor. Ayrıca bağışıklık sistemini güçlendirerek, cildin güzelleşmesine de katkıda bulunuyor.

yaz meyveleri faydaları

yaz meyveleri faydaları

Vücuttaki enfeksiyonlara karşı böğürtlen tüketin. Böğürtlen içersinde bulunan C vitamini ile vücut direncimizi artırarak enfeksiyon oluşumlarının önüne geçiyor. Böğürtlen, aspirinin yapısında bulunan ve vücudumuzun hastalıklara karşı savaşmasına yardımcı olan salisilatınin doğal kaynağı olarak biliniyor.

Kavun yaşlanmayı geciktiriyor. Her ne kadar şeker oranı yüksek olsa da yenileyici ve vücudu geliştirici bir etkiye sahip. Yinede şeker hastalarının kavunu tüketirken dikkatli olmasını tavsiye ediyoruz.

Karpuz yaz aylarının olmazsa olmazı. İçeriğindeki C vitamini ile vücudu besleyen ve güçlendiren karpuzun kanserden koruyucu etkisi bulunuyor. Tüm meyveler arasında en düşük enerjiye sahip meyve ise yine karpuz olarak biliniyor.

Share

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir