Bağırsak Tembelliği Nedir?

Bağırsak tembelliği oldukça rahatsız edici, vücuttaki diğer organları da olumsuz anlamda etkileyen, birçok sebepten dolayı kaynaklanan ve herkeste farklı etkileri olan ciddiye alınması gereken bir hastalıktır. Çünkü önlemi alınmadığı veya tedavisi erken süreçte başlamadığı takdirde ciddi hastalıkların da başlangıcı olabilir.

bağırsak tembelliği

bağırsak tembelliği

Bağırsak Tembelliğini Önlemenin Yolları

Bağırsak tembelliği olan kişiler genelde sabahları geç kalkıp, kahvaltısını öğlene doğru yapan kişilerdir. Bu yüzden kahvaltı ve diğer öğünlerin mutlaka zamanında tüketilmesi gerekir.

Sürekli oturmak ve hareketsiz kalmak da bağırsak tembelliğinin en yaygın sebeplerinden biridir. Bunu engellemek için asansör veya yürüyen merdiven yerine merdivenler kullanılmalı, her gün en azından yarım saat yürünmelidir.

bağırsak

bağırsak

Salata, hem tüm öğünlere lezzet katar hem de sağlıklı yaşam için birebirdir. Özellikle yağ ve tuzu az limonu bol yeşillikli salatalar tam bir bağırsak dostudur. Bu yüzden her öğünde rahatlıkla salata tüketilebilir.

Su içmek, insanların sağlıklı olabilmesi için olmazsa olmaz şartlardan biridir. Özellikle bağırsaklar susuz kalmaktan çok etkilenir. Bu yüzden, günde en azından 1 bardak su içilmesi gerekir.

Yemek yerken lokmaları çiğnemek, sindirimi kolaylaştırır ve bağırsakların işlevini daha kolay getirmesini sağlar. Dolayısıyla lokmaları ağza küçük şekilde almak ve iyice çiğnemek gerekir.

Share

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir