Diyetle İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar

Kilo vermek isteyen birçok kişi, diyetisyene gitmek yerine umutsuzca kulaktan dolma bilgilerle, doğruluğu kanıtlanmamış formüller ve ilaçlarla kilo veremediği gibi hem kilo alırken hem de sağlıklarını kaybediyorlar. En sık yanlışları ise etrafında duyduğu bilgilerle diyet yapmaya çalışmaları oluyor.

 Diyette En Sık Yapılan Yanlışlar

 Aç kalmak:

Aç kalmak kilo verdirmez hatta kilo bile aldırabilir ve sağlığı bozabilir. Mutlaka bir kişi her besinden tüketmelidir.

 Ara öğünde bir şey yememek:

Gün içinde ana öğünler dışında bir şey yemek, kilo aldıracakmış gibi görünüyor. Fakat bu, tamamen yanlış bir düşünce. Aksine gün içinde, sadece 3 öğün yemek yemek sürekli acıkmaya ve bir sonraki öğünde porsiyonların daha büyük olmasına sebep oluyor.

diyet yapmak

diyet yapmak

Karbonhidrat tüketilmemeli

Karbonhidrat fazla tüketilmediği sürece, kilo aldırmayan sağlıklı bir besindir. Diyetin asıl amacı, bir besini tamamen ortadan kaldırmak değil tüketim miktarlarını azaltmaktır. Ayrıca, karbonhidrat insanlara enerji verir ve kan şekerini dengeler.

karbonhidrat tüketimi

karbonhidrat tüketimi

 Zayıflama çayları:

Özellikle evde hazırlanan çaylar, hem sağlık hem de kilo açısından oldukça faydalıdır. Fakat sadece çayla kilo verme düşüncesi çok yanlıştır. Çay sadece destek işlevi görür.

zayıflamak

Dukan diyeti ile sınırsız protein tüketmek

 

Bu son zamanlarda oldukça moda olan ve tek yönlü beslenmeyle kilo verdiren bir diyet. Fakat sadece protein ile beslenmek çok yanlış. Kişi, kilo verse bile ileride başta diyabet olmak üzere, bir çok problem yaşayabilir.

 

İlaç kullanımı

 

Belki de diyetle ilgili yapılan en büyük yanlış budur. Özellikle, internette büyük vaatlerle satılan diyet hapları kilo verdirmediği gibi, kilo aldırmakta ve ciddi anlamda sağlık sorunlarına sebep olmaktadır. Bu yüzden diyetisyene görünmeden her hangi bir uygulama yapılmamalıdır.

Share

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir