Yüzdeki Gamzeler Nedir?

Gamzeler, yüzdeki şirin çukurlar. Evet gamzeler kalıtımsal bir özelliktir. Yani genetik olarak anne babadan çocuğa geçen özelliklerdir. Gamze, yüz kaslarının kısa olmasından kaynaklanan bir özelliktir. Normalde görünmeyen gamze yüzünüz bir şekil aldığında görülebilir bu da kas kısalığını göstermekte.  Zamanla kaybolan gamzeleri de bu durum izah ediyor aslında. Zamanla esneyen kaslar sonucunda gamzeler yok olmaktadır. Gamzeler aslında bir doğum kusurundan kaynaklanmaktadır. Yani bütün doğum kusurları kötü sonuçlar doğurmaz.

Yüz Gamzesi

Yüz Gamzesi

Genetik Bir Özellik Gamze

Gamzenin oluşumu genetiktir. Yani anne ve babada olmayan bir gamzenin çocukta oluşması mümkün değildir. Sadece anne de yada sadece babada olması durumunda çocukta olması olasılığı %25-50. Her ikisinde de olması durumunda çocukta olma olasılığı %50-100.  Yani gamzenin oluşumu genetiktir.

Yüz Gamzeleri

Yüz Gamzeleri

Görüntüsü Değişebilir Ya da Tamamen Kaybolabilirler

Gamzeler bazı kasların kısalığı sonucunda oluştukları için kaslardaki değişimler gamzeleri de şekil olarak değiştirebilir. Yüzdeki kaslar hepimizin malumu dur ki en çok kullandığımız kaslarımızdan bu sebeple yüzde ki değişimde vücudun diğer bölgelerine oranla daha gözle görülebilir olabilmekte.

Mesela bir bebek yüzü ile genç yüzü ve ihtiyar yüzü aynı kişiye ait olmasına rağmen değişiklik çarpıcı olabilmektedir.Sebebi ise yüz kaslarının deformasyonudur. İşte bu nedenle yüzümüzdeki gamzeler kasların esnemesi gibi nedenlerle değişime uğrar ya da tamamen kaybolurlar.

Share

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.