Apple Pay Nedir? Nasıl Kullanılır?

iOS 8.1 ile tanıtılan Apple Pay, desteklediği kredi kartlarını iPhone’nuzda veya Apple Watch’nuzda tanımlayarak NFC teknolojisiyle tıpkı bir kredi kartı gibi ödeme yapabilmenize olanak sağlayan yenilikçi ve güvenli bir sistemdir.

Apple Pay Nasıl Çalışır?

Kullanıcı ve satıcı arasında ödeme yapabilmesi için NFC teknolojisi ile bir bağlantı sağlanır. Kullanıcı ödeme yapacağı zaman cihazındaki Touch ID veya Face ID ile onay vererek güvenli bir şekilde ödeme işlemini gerçekleştirebilirler. Bu teknoloji sayesinde, hem satıcıya hem de kullanıcıya, yapay zeka destekli güvenlik mekanizmasıyla müşterilerin hızlı ve güvenli bir ödeme desteği sunuyor.

Ayrıca Apple’ın bu sistem için kullandığı ‘token’ algoritmasıyla satıcı ile 16 haneli kart numarasına, cvv bilgilerine ve kredi kartının son kullanma tarihine ulaşılamaması sağlanır.

apple pay

Apple Pay Türkiye’de Kullanma Adımları

  1. iPhone’nuzda VPN kullanarak İngiltere sunucusuna bağlanın.
  2. PayPal üzerinden Ingiltere hesabı oluşturun.
  3. AppStore İngiltere hesabı açın.
  4. AppStore üzerinde ‘BOON’ uygulamasını indirin.
  5. AppStore hesabının aynısını BOON için de kullanın.
  6. Uygulama içerisinde Add to Apple Wallet seçeceğine tıklayarak kullanmaya başlayabilirsiniz.

Mağazalarda Apple Pay Nasıl Kullanılır?

iPhone’nuzda veya Apple Watch’unuzda Apple Pay’i kullanmak için, uygulamayı açın ve kimliğinizi Touch ID veya Face ID kullanarak doğrulayın. Cihazınızı, temassız okuyucunun yakınına getirin ve onaylanana kadar bekleyin.

Apple Card Nedir?

Apple Pay sistemi üzerine kurulu olarak piyasaya sürülen Apple’ın kredi kartı olan Apple Card, 2019 yılında kullanıcıların ödeme işlemlerini kolaylaştırmak için üretilmiştir. Kişiye özel olarak üretilen ve tamamen ücretsiz olarak sunulacak Apple Card, en ufak harcamalarınızı dahi kontrol altına alabilir ve en çok nereye, ne kadar para harcadığınızı zaman-tutar analizine göre aylık ve haftalık raporları görmenize olanak sağlamakta. Ayrıca her ödene yaptığınızda satın alma tutarının %2’i size iade edilecek. Eğer satın aldığınız ürün Apple Store’dan ise bu iade bedeli %3’e yükselmiş olacak.

Her ne kadar Apple Card, Türkiye’de satışa sunulmamış olmasına rağmen yakın bir zaman içerisinde Türkiye de dahil olmak üzere birçok ülkeye Apple Card desteği sunulacağı kesin olarak öne sürülüyor.

Sonuç olarak Apple Pay, ödemeyi daha hızlı ve güvenli hale getirmekle beraber harici olarak sunduğu Apple Card ile beraber iyi bir deneyim sunmuş oluyor. Üzerinizde nakit paranız dahi olmasa, Apple Pay sayesinde artık ödeme hususunda endişelenmenize gerek yok.

Share

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir