Bahçe dekorasyon önerileri

Bahçe dekorasyonu sırasında yeşil alanlar çok büyük önemli taşımaktadır. Yeşil alanın önemi dışında bu alanı nasıl dekore edeceğimiz ve nasıl kullanacağımız daha önemli bir hal almaktadır. Yeşil alan için ağaçlar, çiçekler, çimenler ve diğer yeşil bitkiler kullanabiliriz. Ağaçlar bölgesel olarak değişiklik gösterebileceği gibi mevcut bahçenizde önceden dikilmiş ağaçlar gibi ürünlerde olabilmektedir.

bahçe dekorasyon

Ağaç dikmek isterseniz çabuk büyüyen ağaçları ya da büyük fidanlar almanız bahçenizin kısa zamanda oluşmasına katkı sağlayacak bir ayrıntıdır. Ağaç seçimi konusunda meyvesi olan ağaçlar seçmeyi düşünüyorsanız şu örnekler bakmak yarar sağlayacaktır; Vişne, Kiraz, Kayısı, Elma, Ceviz, Üzüm, Dut ve Üzüm Asması tercih edilebilecek türler olarak karşımıza çıkmaktadır. Türkiye’nin her yerinde yetişebilen ağaçlar olduğu için bu gibi meyveli ağaçlardan da tercih ederek bahçenize renk katabilirsiniz. Meyve veren ağaçlar dışında gölgesinden faydalanabileceğiniz ağaçlar ile bahçenize yeşil bir görünüme kavuşturabilirsiniz.

Bahçe tasarlarken İlk önce bir bahçenin olmazsa olmazı çimlerden bahsetmemiz gerekmektedir. İnsanlar, çimlerin yeşili ile bahçenin o kadar güzel görüneceğini düşünmektedir. Tasarımın ana kurallarından birisi renk uyumudur ve bahçenin çimleri ve yeşili kadar diğer ayrıntılarda bahçenin güzelleşmesinde önemli ayıtınlar olarak karşımıza çıkmaktadır. Bahçe dekorasyon ürünleri ile uygun tonlar yakalamak çok önemlidir, yerleştireceğiniz bitkiler ve eşyalar ile bulunduğu yere ait değilmiş gibi gözükmesini önlemek için uyuma dikkat edilmesi gerekmektedir. Eşyalara uygun bir çim seçimi yapılmalı ya da çime uygun eşyalar almak bu konuda çok önemli bir ayrıntıdır.

Aynı zamanda bahçe dekorasyon ürünlerinin, çimlerin ile aynı renk olmamasına da dikkat etmek gerekmektedir. Bahçe dekorasyonlarında kullanılan ürünlerin bakımı kolay olması açısından sentetik çimler de tercih edilirse daha kolay bakım sağlamak yeterli olacaktır. Bahçeleri renklendiren en önemli ayrılar ise çiçeklerdir ve renkleri ile farklı dekorlar oluşturmak çok basit işlemler ile mümkündür. Bahçenin yerine ayrık kısımlarına ekim yapmak çok hoş bir görünüm kazandıracaktır. Çiçeklerini sıradan saksılara yerleştirmemelisiniz bunun yerine, çiçekleri ön plana çıkarmayı sağlayacak ürünler tercih edilmesi doğru olacaktır örneğin kütük görünümlü saksılar kullanmak çok şık ve renkli bir bahçeye sahip olmanızı sağlayacaktır.

Share

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir