Hamilelikte Egzersiz Yapılır Mı? Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Hamilelikte egzersiz yapılır mı sorusunun tek yanıtı aslında doktorunuzda gizlidir. Aynı doktor biz hastası için egzersiz ve spora asla izin vermezken bir diğer hastası için egzersiz ve spor izni verebilir. Bu tamamen gebe olan kadının gebelik süreci ile alakalıdır. Dolayısı ile sizlerin de bir sıkıntılı durumu yok ise ve düşük gibi korkular yaşanılmıyorsa o halde doktorunuz büyük ihtimal ile sizlere bu onayı veriyor olacaktır.

egzersiz

egzersiz

Hamileyken Egzersizi Hangi Ayarda Yapmalı?

Hamilesiniz ve egzersiz yapmaya başladınız. Peki nereye kadar yapmalı ya da kendinizi ne kadar zorlamalısınız? Aslında bunu anlamanın çok kolay bir yolu var. Egzersiz yaparken bir yandan da şarkı söylemelisiniz. Eğer şarkıyı gayet rahat diyorsanız o halde sınırlarını aşmadığınıza inanabilirsiniz. Şayet şarkıyı söylemekte zorlanıyor ve nefesiniz yetmiyor ise hemen sporu sonlandırmalısınız. Yani kısaca hamilelikte egzersiz yapılmalı eve ama asla zorlanma yaşanmadan ve hafif kıvamlarda yapmak önemli bir ayrıntı olarak ele alınmalı.

gebelikte spor

gebelikte spor

İlk 3 Ay Son 3 Ay

Özellikle ilk 3 ay boyunca egzersiz hareketlerinden kaçınınız bebek ilk 3 ay içinde daha riskli bir durumda oluyor. Dolayısı ile de ilk 3 ay kaçındıktan sonra son 3 aylık döneminde de kendinizi çok yormadan sadece hafif yürüyüşler ile egzersiz yapmanızı destekleyebilirsiniz.

Share

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir