Kolu Bacağı Alçıya Alma Tarih Oluyor!

Kemiklerimiz sert darbelere karşı kırılgan bir yapıya sahiptir ve her herkesin başına gelebilecek basit bir kaza ile bile kırılabilir. Doktora gittiğinizde kırık kemikler yüzyıllardır gelenekselleşmiş tedavi yöntemi olan ”alçıya alma” ile bir güzel sıvazlanır. Kemiklerin kaynaması için bir sabitleme tekniği olan alçıya alma, kırık tedavisinde ülkemizde de halen uygulanan ilkel teknolojidir.

alçı

alçı

3D Cortex Teknolojik Alçı

Kırılan uzuvları sıvı alçıya alma yöntemine de yeni bir boyut getiren bilim insanları 3D yazıcı ile tasarlanan Corteks yeni nesil alçılama yöntemini geliştirdi. Yeni Zelanda’da bulunan Wellington Victoria Üniversitesi tasarım bölümü mezunu Jake Evill tarafından geliştirilmiş olan Corteks 3D yazıcı ile,  kemik iç doku yapısındaki örüntüye benzer trabeküler bir desende tasarlandı.

alçı nedir

alçı nedir

Hastaların kırıkları X-ray’dan geçirildikten sonra, kırığın olduğu bölüm 3D taraması yapılıyor. En uygun Cortex alçı desenine karar veriliyor. Son derece hafif, kolunun hava almasına izin veren 3 mm kalınlığında, yıkanabilir, geri dönüşüm imkanı bulunan bir dış iskelet olarak ortaya çıkıyor. Cortex isimli bu 3D yazıcı mamulü olan yeni nesil alçının önümüzdeki zaman dilimlerinde aktif kullanıma geçmesi bekleniyor!

Share

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir