Spor Yapan Kişiler Nasıl Beslenmeli?

Spor ile amatör ya da profesyonel olarak uğraşan kişiler egzersizlerden sonra karbonhidrat açısından zengin olan besinler tüketmeli ve kaybetmiş oldukları sıvıyı tekrar geriye kazanmalıdır.

Protein ve karbonhidrat açısından zengin olan yiyeceklerin tüketilmesi spor egzersizleri için ihtiyacınız olacak olan enerjinin karşılanması için önemlidir.

Spor Yapan Kişiler Nasıl Beslenmeli?

 

Spor yapmaya başlamadan en az 1 saat önce ise yemek yemeyi kesmelisiniz. Yemek yedikten hemen sonra yapacağınız egzersizlerde performansınız büyük ölçüde düşük olacaktır.

Bünyenize Uygun Bir Beslenme Planı Uygulayın

Yaşınız, cinsiyetiniz, spor yapma süreniz ve spor egzersizlerinizin türüne göre beslenmeniz farklılıklar gösterebilir. Her kişinin vücut yapısı ve bünyesi farklı olduğu için ihtiyacı olacak olan gıdalar da farklıdır.

Bu sebeple spor egzersizlerinizi sağlıklı bir şekilde yapabilmek istiyorsanız mutlaka diyetisyen ve beslenme uzmanları ile görüşmelisiniz. Egzersiz sırasında harcamış olduğunuz enerji miktarına göre protein, karbonhidrat, vitamin ve minerallerin vücudunuza alınması için profesyonellerden yardım alabilirsiniz.

Düzenli bir şekilde spor ve egzersiz yapmak hayatınızı daha pozitif ve enerjik yaşayabilmeniz açısından önemlidir. Hareketsiz bir yaşamın obeziteye ve daha pek çok sağlık sorununa yol açabileceğini unutmayın.

Share

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.