Fotonik Tekstil Ürünü Işıklı Pijama Sarılık Tedavisinde Kullanılacak!

Doğumdan sonra sarılık çeken bebekler, kısa dalga ile tedavi edilir. Araştırmacılar, şimdi yoğun bakım ünitesinde tedaviyi değiştirmek üzere ışıklı bir pijama geliştirdiler. Fotonik tekstil kumaşın üreticileri, tasarımın giyilebilir bir fototerapi cihazı olarak kullanılabileceğini ve annenin veya bakıcının bulunduğu yerde, bir evde tedavi için de uygun olduğunu belirtiyor.

bebeklerde sarılık

bebeklerde sarılık

Yenidoğan Sarılığı Tedavisinde Devrim Yaratan Işıklı Pijama Nedir?

Yenidoğan sarılığı, bebeklerin metabolizmaları doğumdan sonraki ilk birkaç gün içinde çok esnek olmadığı için yaygın bir fenomendir. Bebeklerin % 60’ı vaktinde doğar ve % 80’i doğumdan sonraki ilk haftada sarılık geçirir. Hemşire, tipik olarak bebeklerin giysilerini çıkarır, küveze yerleştirir ve mavi ışıkla aydınlatır. Bebek, yalnız, çıplak ve gözleri korumak için örtülü bir şekilde tedavi altına alınır. Bu fototerapi, bebeğin derisini ve gözlerini sarı gösteren kandaki bilirubin birikmesini ortadan kaldırmaya yardımcı olur.

sarılık tedavisi

sarılık tedavisi

Yeni geliştirilen kumaş, insan saçından biraz daha geniş, 160 mikron çapında esnek optik ipliklerden saten bir malzemeye oturtuluyor. Mavi ışık, pille çalışan LED’lerden geliyor. Polimer optik fiberler, bir saten kumaşa entegre edildiğinde, kısa dalga ışığını optimum şekilde yayıyor. Bu şekilde dokunmuş fotonik tekstiller küçük bir hastaya giydirmek için pijama şeklinde tasarlanıyor. Saten kumaş, pürüzsüz ve tipik bir bebeğin giyme konforuyla uyumlu.

Bebek sarılığı tedavisinde kullanılacak mavi ışık spektrumlu LED’li pijamalar, bu tedavide devrim yaratıyor, çünkü pijama direkt olarak bebeğin derisine ışık yayıyor. Bu, bebeğin annesinin sıcak ve rahat kollarında gözleri bağlanmadan sağlıklı olabileceği anlamına gelir.

Share

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir