Kırmızı Et ile İlgili Klişe Olmayan İddia

Her et sever kişiyi rahatsız edecek cümle “Et yemek kanser riskini arttırıyor.” manşetli haber manşetleri olmalıdır. Bu haberler çok bildik tanıdık gelir ve bir zaman sonra unutulur gider. Bu sefer ki haber ise ne yazık ki ciddi görünüyor.

et

et

Uluslararası Kanser Araştırma Ajansı Et Raporu

Dünya Sağlık Örgütü (WHO)’nun bir kolu olan Uluslararası Kanser Araştırma Ajansı (IARC) araştırma sonuçları ne yazık ki patlamış mısır bağımlıları için her yerdeki GDO’lu ürün sahte bilim raporlarından biri değil. Araştırmacılar, 10 ülkede 22 uzman 800 kişilik araştırmanın sonuçlarını inceledi ve sonuç:

Günde yediğiniz her 50 gr işleme tabi tutulmuş et için kolorektal kanser (kolon ve rektum) bulaşma riskiniz % 18 oranında artıyor. İşlenmiş etin sınıflandırması, alkol, sigara, asbest ve HIV ile aynı kategoriye giriyor. Bununla birlikte, bu ajanların hepsinin aynı grupta olsalar da aynı seviyede bir tehlike paylaşmadığına dikkat etmek gerekiyor.

kırmızı et

kırmızı et

Uluslararası Kanser Araştırma Ajansı; füme edilmiş veya katkı maddeleri eklenmiş (soğuk etler, pastırma, sosisler…) ve işlenmiş – tuzlanmış, kürlenmiş kırmızı et (sığır eti, kuzu, domuz eti, dana eti, koyun eti, at eti ve keçi eti) çeşitlerinin hepsini değerlendirdi: Hiç biri için de iyi şeyler söylenmiyor.

IARC işlenmiş etin sigara içmek gibi kanserojen kimyasalların yaratılmasına neden olabileceğini buldu. Koruyucu maddeler, bazı işlenmiş etlere ilave edilen nitrat olarak bilinen ve pişirme sırasında kansere neden olan molekülleri içeren kimyasallar içeriyor. Tavada kızartma, ızgara et de yüksek düzeyde kanserojen kimyasallar üretiyor.

Share

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir