Diz Kireçlenmesi Nasıl Geçer?

Diz kireçlenmesi probleminin önüne geçilebilmesi için öncelikle ideal kiloya düşmeniz gereklidir. Kilonuzu düşürdüğünüz zaman dizlerinize gelen yükün de azalmasını sağlayabilirsiniz.

Egzersizler ve yürüyüşler diz kireçlenmesi sorununda etkilidir. Yürüyeceğiniz mesafeyi iyi bir şekilde belirlemeniz, yürüyüş yaptıktan sonra ağrı yaşamamanız için önemlidir. Dizlerinizde kireçlenme olduğundan dolayı kısa mesafeler ile yürüyüşlere başlayarak ağrıyı daha da fazla çoğaltmamalısınız.

kireçlenmeler

kireçlenmeler

Parasetamol ve aspirin gibi ilaçları ağrı kesici olarak diz kireçlenmesinde etkili olarak kullanabilirsiniz. Ayrıca romatizma ilaçlarını da diz kireçlenmesi problemlerinde kullanabilirsiniz.

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon

Vücut içerisinde doğal olarak yer alan glukozamin, eklem kıkırdağının şekillenmesinde ve onarılmasında etkilidir. Glukozamin ve kondroitin preparatları bu sebeple diz kireçlenmesinde kullanabilirsiniz. Bu tür ilaçlar diz kireçlenmesi yaşayan kişilere uzmanlar tarafından sıklıkla tavsiye edilmektedir.

kireçlenme tedavisi

kireçlenme tedavisi

Şişliğin ve ağrıların kontrol altına alınabilmesi için kortizon enjeksiyonu tedavisi de uygulayabilirsiniz. Fakat üçten fazla kortizon yüklenmesi lokal kemik erimesine yol açabileceğinden dolayı aşırıya kaçılmamalıdır.

Fizik tedavi ve rehabilitasyon ise ilerleyen diz kireçlenmesi rahatsızlıklarında uygulanabilecek diğer tedavi yöntemleri arasındadır.

Share

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir