Besin Ürünlerinin Ömrünü Uzatmanın Yolları

Satın alınan besin ürünler henüz tam olarak tüketilmeden kısa süre içerisinde bozulabiliyor. Ambalajı açılan ürünün yanlış kullanılması, bazı ürünlerin doğru yerlerde ve şekillerde muhafaza edilmemesi besinlerin daha hızlı bozulmasına yol açıyor.

sebze ömrü

sebze ömrü

Bazı Besinler İçin Öneriler

Soğan ve sarmısakların daha uzun süre taze kalması için küçük delikler açılmış bir kesede tutun. Bu sayede en az 3 ay taze kalırlar.

Ekmekler doğru bir şekilde muhafaza edilmezse kısa sürede küflenebilirler. Ekmeklerinizin daha uzun süre taze kalması için bir tane taze kereviz sapı ile birlikte saklayın.

raf ömrü

raf ömrü

Peyniri keserken diğer ucunu ambalajıyla birlikte tutun. Elinizin temas etmesi bozulma sürecini hızlandırır. Kestiğiniz ucun kurumaması için biraz yağ sürebilirsiniz.

Kahvaltılık gevreklerden hoşlananlar türlü gevrek kutularını genelde mutfak dolaplarında ya da raflarında tutarlar. Siz gevreklerinizin daha uzun süre taze kalmasını istiyorsanız onları mutlaka buz dolabına koyun.

Muzları birbirinden ayırarak daha uzun süre taze kalmalarını sağlayabilirsiniz. Eğer ayırmak istemiyorsanız sapları alüminyum bir folyo ile kaplamanız da yardımcı olacaktır.

Share

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir