Balkanlar’ın En Güzel ve Keyifli Şehri Üsküp: Mutlaka Görmelisiniz!

Avrupa’da ilginç, cazip ve ucuz alternatif yerler arıyorsanız, Balkanlar’a geçmeyi düşünün. Hırvatistan ve Slovenya son birkaç yıldır gezginler arasında oldukça popüler olmasına rağmen, bölgede biraz zaman ayırmaya değer başka birkaç ülke var. Bu, çarpıcı güzellikleri, zengin kültürün ve son derece misafirperver yerlilerin karışımından kaynaklanıyor. Makedonya, Üsküp inanılmaz Balkan şehirlerinden sadece biri.

üsküp

üsküp

Üsküp Şehrinde Görmeniz Gerekenler

Üsküp belki de Balkanlar’daki nüfuzu en az olan şehirlerden biridir. Parlak yeni bir havaalanı ve giderek ekonomikleşen havayolları ile bu şehir, ucuz bir hafta sonu tatili veya Makedonya’yı çevreleyen ülke keşiflerini başlatmak için harika bir seçimdir. Tarih, gizem, mimari, Osmanlı kalıntıları ve harika gece hayatı ile ilgileniyorsanız burada şaşırtıcı bir şeyler bulabilirsiniz.

Üsküp kentinin % 80’i 1963’te 6,9’luk bir depremle tahrip edildikten sonra neredeyse tamamen yeniden inşa edildi ve muhtemelen çok iyi bir alt yapıya sahip. Bununla birlikte, bazı etkileyici siyasi yapıların yanında, İslami ve Hıristiyan kültürünün halen harika bir karışımını görebilirsiniz.

üsküpte gezilecek yerler

üsküpte gezilecek yerler

İstanbul Kapalıçarşı dışında Balkanlar’daki en büyük çarşı olan Stara Charshija, camiler, kiliseler, hamamlar ve anıtlar gibi pek çok eser mevcut. Yeni kurulan Makedonya Meydanı, 6. Yüzyıla kadar uzanan Taş Köprü, Kalesi ve Üsküp’ün en ünlü müzelerinden biri olan Rahibe Teresa’ya adanmış bir müze gezilebilir.

Şirin, güzel ve keyifli bir balkan şehri olan Üsküp, dünyanın en demokratik şehirlerinden biridir ve burada Hıristiyanlar ve Müslümanlar yüzyıllarca barış içinde birlikte yaşadılar. Gece hayatı, alışveriş merkezleri, iyi yemek ve harika içecekler de ekstrası!

Share

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir