Bakliyatların Faydaları Nelerdir?

Sağlıklı bir yaşam elde etmek istiyorsanız bol bol bakliyat tüketmeniz gerek demektir. Bakliyatlar, et ve süt ürünleri yemeyen vegan ve vejetaryen kişiler için de harika bir besin kaynağıdır. Et ve et ürünlerinden sağlayabileceğiniz bütün faydaları bakliyatlar üzerinden de sağlayabilirsiniz.

Yeşil Mercimek

Yeşil mercimek, bakliyat denildiği zaman akla ilk gelen besindir. Yeşil mercimek çorbası, mercimek yemeği ve salatası gibi çeşitler ile öğünlerinizi daha zengin bir hale getirebilirsiniz. Ayrıca hazırladığınız bu yiyecekler sayesinde kansızlığa iyi bir çözüm üretmiş olursunuz.

yeşil mercimek

yeşil mercimek

Nohut

Nohut bir diğer bakliyat türüdür. Antep yöresinin meşhur nohut dürümü, falafel ve daha pek çok farklı sağlıklı yemeği nohut sayesinde lezzetli bir şekilde hazırlayabilirsiniz. Nohut aynı zamanda fosfor, protein ve karbonhidrat açısından da oldukça zengin bir bakliyat türüdür.

Kuru Fasulye

Kuru fasulye, Türk mutfağının en önemli bakliyatıdır. Etli ve pastırmalı olarak da yapılabilen fasulye, sindirim açısından biraz zor bir yiyecektir. Fakat fasulye içerisinde bol miktarda bakır, demir, magnezyum ve kalsiyum bulunmaktadır.

soya fasulyesi

soya fasulyesi

Soya Fasulyesi

Bu bakliyat türleri dışında aynı zamanda B12 açısından faydalı olan soya fasulyesi de muhakkak sağlıklı bir yaşam bol bol tüketilmelidir. Özellikle B12 vitamini eksikliği yaşamakta olan vejetaryenler ve veganlar sık sık soya fasulyesi tüketmelidir. Böylelikle B12 vitamini eksikliğine bağlı ortaya çıkan tüm rahatsızlıklar ortadan kaldırılmış olur.

Share

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir