Ardıç Yaprağı Bitkisinin Faydaları Nelerdir?

Toplum tarafından pek fazla bilinmeyen yararlı bitkiler arasında ardıç yaprağı da yer alıyor. İnsan sağlığı için pek çok farklı yararı olan bu yapraklar, farklı kürlerin hazırlanabilmesi için yaygın olarak kullanılıyor. Çeşitli sağlık sorunlarının önlenebilmesi için kullanılan bu bitki ile ilgili araştırmalarımızı sizlerle paylaşıyoruz.

Ardıç yaprağı bütün mevsimlerde yeşil kalabilen ve kurak arazilerde yetişmekte olan bir bitki türüdür. Mor rengine yakın meyveleri olan bu ağaç Türkiye’nin Ege ve Akdeniz bölgesinde yetişmektedir. Ortaçağ dönemlerinde de kullanılan bu bitkiyi doğru şekilde kullanabilmenin birtakım yöntemleri bulunuyor.

ardıç yaprağı

ardıç yaprağı

Ardıç meyvesinin yapraklarını ilk önce topladıktan sonra su içerisinde kaynatmanız gerekiyor. Suyunuzu bal ile tatlandırır ve içerseniz gastrit, öksürük ve bronşit ile birlikte mide ağrısı gibi problemlere olumlu etki sağlamış olursunuz.

Romatizma, Cilt Lekeleri ve Ağız Kokusu Önleme

Ardıç meyvelerini ağzınızda çiğnerseniz ağız kokusunu önlemeye başlarsınız. Ardıç yaprağının zeytinyağı ile kaynattığınız zaman ise bu yaprakların şeker düşürücü etkisinden yararlanabilirsiniz. Kan temizleyici etkisi de olan bu yaprakları ısırgan otu ve kekik ile birlikte kaynatırsanız kanınızı temizlemiş olursunuz.

ardıç yaprağı faydaları

ardıç yaprağı faydaları

Cilt üzerindeki koyu renkli lekelere karşı da etkili olmayı başaran ardıç yaprağı zaman içerisinde cilt sorunlarınızın azalmasını da sağlar. Romatizma ağrısı çekenlere de tavsiye edilmekte olan bu yaprakları, vücudunuzda ağrıyan yere zeytinyağı ile karıştırarak sürerseniz ağrı kısa bir süre içerisinde hafifleyecektir.

Share

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir