Hamilelik (gebelik) Döneminde Depresyon Belirtileri Ve Tedavisi

Gebelik döneminde kadınların geneli büyük bir hassasiyet döneminden geçerler, bazılarının yoğun stres altında geçirdiği bu aylar psikolojik olarak kadının çöküntülü bir sürece girmesine sebep olabilir. Hormonal değişikliklerin de fazla olduğu hamilelik evresi hamile bayanlarda olumsuz etkiler bırakabiliyor.

Gebelikte Depresyon

Gebelikte Depresyon

 

Yapılan araştırmalara göre hamilelikten önce hayatında depresyon dönemi geçirmiş olan bayanlar gebelik döneminde de geçirme ihtimali ile karşı karşıya. Uyku düzeni değişikliği, kilo alma ya da verme, yorgunluk, duygusallık ve iştahsızlık gibi bazı belirtiler bu dönemde en sık rastlananlardır. Ama bunlar depresyon belirtisi de olabiliyor.

Depresyon

Depresyon

Kadınlar depresyon döneminde isteksiz, ters, karamsar ve kendini suçlu eksik hisseder. Bazen de karnında ki bebeği ile ilgili bir takım endişeler duyarak kendini iyice stres altına sokar.

 

Hamilelikte Depresyon Sorunu Nasıl Çözülmeli?

Hamilelikte Depresyon

Hamilelikte Depresyon

 

Eğer hamilelik evresinde depresyon geçirdiğini düşünen varsa onlara kesimlikle bir uzman psikiyatrist ile görüşmelerini öneriyoruz. Kuşkusuz ki böyle durumlarda eşlere de zor ve en büyük görev düşer. Uzmandan alınacak yardım sayesinde sağlıklı bir gebelik devresi yaşanır ve ilaç ya da terapi tedavisi ile bu zorluklar aşılabilir.

 

 

Share

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir