Emziren Anne Nasıl Beslenmelidir

Emziren anne beslenmesine çok dikkat etmelidir. Öncelikli olarak emziren ve gebe anne iki kişilik beslenmesi gerektiğini unutmamalıdır. Emziren bir annenin normal şartlar üzerinde aldığı kalorinin 500 kalori daha fazlasını almalıdır. Bu seviyeden fazlasına da gereke yoktur. Anne adayları ve emzikli kadınlar dengeli ve yeterli beslenmeye çok özen göstermelidir. Sebze ve meyve tüketiminin yanında süt, süt ürünleri, protein oranı yüksek gıdalar ve yeteri kadar tahıl tüketerek dengeli beslenme sağlanmış olur.

emziren anne

emziren anne

beslenmeyi porsiyon olarak nitelendirmek gerekirse en az 3 porsiyon süt ve süt ürünü, 5 porsiyon meyve ve sebze 2-3 porsiyon et ve tavuk ürünleri tüketilmelidir. Emzikli ve doğum halinde bir anne gereğince beslenememesi durumunda gerek anne gerekse de bebek risk altındadır. Anne adaylarının beslenme alışkanlarının yanında dikkat etmesi gereken bir diğer durum da sıvı alımıdır.

Beslenmede Dikkat Edilecek Hususlar

Emzikli anne kesinlikle sıvı alımını ihmal etmemelidir. Emzikli bir anne su tüketiminin dışında bitki çayı, meyve suyu, ayran ve komposto şeklinde sıvılar tüketilmelidir.

emziren anne beslenmesi

emziren anne beslenmesi

Bazı kadınlar hamilelik döneminde ve emzikli olduğu dönemde kahve tüketimini 1 en fazla 2 fincanla sınırlandırmalıdır. Oluşan kafein gerek annede gerekse de bebeğinde huzursuzluk ve uyku problemlerine neden olur. Yine içeceklerde gazlı içeceklerden uzak durmak gerekir. Anne adayları kesinlikle sigara tüketiminden uzak durmalıdır. Sigara içen annenin sütünde kalıntı olması söz konusu olur.

Share

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir