Antibiyotik İlaçlar Doğum Kontrolünü Etkiler mi?

Doğum kontrol haplarını ya da antibiyotik ilaçları bugüne kadar aynı anda aldıysanız, antibiyotik ilaçların doğum kontrolü haplarını daha etkisiz hale getirdiğini sizlere söyleyebiliriz. Pek çok farklı antibiyotik ilaç içerisinde doğum kontrol haplarının etkisini azaltacağına dair bilgiler ve uyarılar yer almaktadır.

Doğum kontrol hapını etkilediği kanıtlanan tek antibiyotik ilaç ise Rifampin adı verilen ilaçtır. Bu ilaç bakteriyel enfeksiyonların tedavisinde kullanılmaktadır. Hormon düzeyinde azalmaya yol açan bu ilaç aynı zamanda yumurtlama zamanında da olumsuz etkilere yol açabilir. Bu sebeple doğum kontrolü hapının da etkisi azalmaya başlar.

antibiyotik

antibiyotik

Siprofloksasin, Klaritromisin, Doksisiklin, Metronidazol ve Termofloksasin gibi antibiyotik ilaçların da doğum kontrol hapları ile birlikte alınması sakıncalı olabilir. Bu ilaçlar insanların hormon seviyelerini etkileyen ilaçlar arasındadır.

Kişiden Kişiye Değişebilir

Doğum kontrolü haplarının etkisini azaltan diğer ilaçlar arasında analjezikler ve kan basıncı ilaçları da yer almaktadır. Doğum kontrol hapı ile birlikte kullanılan antidepresan ilaçlar ve sakinleştirici ilaçlar da doğum kontrol haplarının etkisini azaltabilir.

antibiyotikler

antibiyotikler

Doğum kontrol hapı ve antibiyotik kullanımı üzerine yapılmış çok fazla bilimsel araştırma yok. Fakat teorik olarak iki ilacın birlikte alınması bir diğerinin etkisinin azalmasına sebep olabiliyor. Bu yazımızda yer alan ilaçların ise doğum kontrolü hapının etkisini olumsuz etkilediği kanıtlanmıştır. Doğum kontrol hapı ve antibiyotiklerin herkes tarafından olumsuz durumlara yol açacağı da henüz kanıtlanmamıştır. Bu durum kişiden kişiye değişebilmektedir.

Share

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir