Kredi Başvurusu Yapılırken Nelere Bakılır?

Kredi, belirli bir süre sonunda geri almak kaydıyla bir kişiye verilen satın alma gücü olarak tanımlanmaktadır ve ihtiyaç kredisi, konut kredisi, taşıt kredisi, esnaf kredisi gibi çeşitleri bulunmaktadır.

Günümüzde hemen hemen her vatandaş ödemelerin krediler yardımı ile yapmaktadır. Bankalar ise kredi yardımlarıyla müşterilerini kendilerine çekmektedirler ancak her müşteriye kredi verilmemektedir. Müşterilerin kredi imkanından yararlanabilmesi için bazı hususlar bulunmaktadır.

Bankaların sunduğu çeşitli kredi imkanlarından yararlanabilmek için nelere dikkat etmeniz gerektiği, kredi başvurularının nasıl yapıldığı gibi bilgiler bu yazımızda sizler için derledik. Eğer sizde kredi başvurusunda bulunmak istiyorsanız ve adımlarını bilmiyorsanız yazımızı okumaya devam edin.

Kredi Başvurusunda Nelere Dikkat Edilmeli?

Kredi başvurusunda bulunmak artık çok kolay. Şubelerden, internet üzerinden, ATM’lerden, mobil bankacılık hizmetlerinden ve hatta SMS yolu ile kredi başvurusunda bulunmak mümkün. Dilediğiniz başvuru yöntemini seçtikten sonra başvuru işlemlerine başlayabilirsiniz.

Kredi başvurusunda bulunurken bilgilerinizi doğru ve eksiksiz bir şekilde girdiğinizden emin olun. Girdiğiniz her yanlış ve eksik bilgi kredi başvurunuzun olumsuz sonuçlanmasına neden olabilir. Başvurunuzun onaylanma ihtimalini arttırmak için toplam net gelirinizi belirtmeyi unutmamalısınız.

Kredi başvurusunda bulunurken dikkat etmeniz gereken noktalardan bir diğeri ise, başvurunuzu yaptığınız bankaya ya da diğer bankalara borcunuzun bulunup bulunmadığıdır. Eğer mevcut bir borcunuz varsa bu borcu kapatmanız kredinizin onaylanmasını hızlandıracaktır.

Bankalar, başvuru değerlendirmesi yaparken kişinin kredi notuna dikkat etmektedir. Kredi notu, tüm bankaların erişebildiği kişisel finans geçmişinizi ifade etmektedir. Yapmış olduğunuz tüm banka hareketlerini içinde barındıran kredi notu başvurunuzun en önemli kısmıdır diyebiliriz.

Kredi notunun belirlenmesinde, kişinin borçlarını düzenli olarak ödemesi, borç miktarları, kredi çeşitleriniz ve kredi kartı limitiniz gibi bilgiler göz önüne alınmaktadır. Kredi notu sabit bir puan olmayıp finansal hareketlerinize göre değişiklik göstermektedir.

Tüm bunları göz önünde bulundurarak özenle yaptığınız kredi başvurusu bankanın ilgili mercilerinden geçtikten sonra banka size bir geri dönüş sağlayacaktır. Başvurunuz onaylandığı zaman bankanın kredi imkanlarından yararlanmaya başlayabilirsiniz.

Share

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir