Kredi Puanı Nedir?

Kredi kullanımı günlük hayatımızda sıklıkla başvurduğumuz satın alma yöntemlerinden birisidir. Yatırımlarda da gönül rahatlığıyla kullanıyor olduğumuz finansal bir işlemdir. İhtiyaç ve isteklerimizi karşılayabilmek adına bazen nakit olarak yetişemediğimiz yerlerde aklımıza ilk olarak kredi çekmek gelir. Kredi çekerek gerekli harcamaları rahatlıkla yapabiliriz. Kredi alabilmek için ise dikkat edilmesi gereken belirli başlı hususlar vardır. Kredi başvurusu için en önemlisi, başvuran kişinin kredi puanının yüksek olması gerekir. Kredi notu bireyin banka ile etkileşimi sonucunda değişiklik gösterebilir. Kredi puanı zamanla düşüş veya artış gösterebilir. Kredi puanlarının neye göre düşüp yükseldiği pek çok kişi tarafından oldukça merak edilmektedir.

Kredi başvurusu yapmak istediğiniz banka öncelikle sizin geçmişteki banka sicillerinizi kontrol eder. Bireyin kredi notunu belirler. Küçük çaplı bu araştırma sonrasında kredi verip veremeyeceğine bakar. Yatırım veyahut tüketim için istenilen bu kredi tamamen bankanın inisiyatifine bağlıdır. Kredi notu bir finansal yükümlülüğe girmeye kalkıldığında bu ödemeyi nasıl yapacağınıza dair performansınızı geçmiş dönemlerin verileriyle ortaya koyan bir gösterge olarak verilir. Bu not sistemi kişiden kişiye göre değişkenlik gösterir. Puanlama en az 1 en fazla 1900 rakamları arasında gerçekleştirilir. Düşük rakamlar, kişinin riskli ve güvensiz müşteri olduğu imajını verirken, yüksek rakamlılar ise sadık ve güvenilir müşteriler olduklarını belli ederler. Bankaların güvenini kazanabilmek ve gönül rahatlığı ile kredi sahibi olmak için yüksek not oldukça önemlidir. Böylece kişi, finansal anlamda kazanç sağlarken iyi bir karakteristik izlenim de verir.

Kredi notları Kredi Kayıt Bürosu ve Türkiye Bankalar Birliği tarafından kayıt altında tutulmaktadır. Kredi notları verilirken pek çok noktaya dikkat edilir. Bunlardan en önemlileri; bankalara olan borçların ödenme düzeni, kredinin ne için olduğu, borç miktarı, kredi kartınızın limiti ve risk raporlarıdır. Kredi notunuz bankalar ile olan görüşmelerinize göre aylık olarak değişkenlik gösterir. Maalesef ki ödeme süresi gecikmiş kredi borçları notunuzun düşmesine sebebiyet verir. Bu nedenle düzenli ödemeler yapmaya gayret edilmelidir. Kredi borçlarınızı düzenli bir şekilde ödemeye başladığınız takdirde düşük kredi notunuz da zamanla yükselmeye başlayacaktır.

Share

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir