Akupunktur Kısırlık için Gerçek Bir Çözüm Olabilir mi?

Akupunktur, bir hastanın vücudunu bir sağlık durumuyla dengelemek için basınç noktalarının uyarılmasını kullanan eski bir tıbbi tekniktir. En yaygın akupunktur yöntemi, cildin belirli bölgelerine iğnelerin yerleştirilmesidir.

akupunktur tedavi

akupunktur tedavi

Uygulama, Çin ve diğer Asya ülkelerinde 3000 yıldan fazla bir süredir popüler; kısırlık dahil, kronik ağrı, sigara bağımlılığı, tiroid, migren ve yüzlerce başka rahatsızlığın tedavisinde kullanılıyor. Birkaç yeni çalışma, kısırlık tedavisinde veya bununla bağlantılı olarak akupunkturun yararlarını gösteriyor.

Müspet Bilim Akupunktur için Ne Diyor?

Batı tıbbına göre, kısırlığın en yaygın nedenleri; polikistik over sendromu (PCOS), yumurtalık düzensizlikleri ve hormon dengesizliğidir. PCOS, bir kadının yumurtalıklarında yüksek düzeyde erkek hormonu ürettiği zaman olur. Bu, tüm hormonlarda yumurta üretimini engelleyebilecek bir dengesizlik yaratır. Kistler daha sonra yumurtalıklarda oluşabilir, bu da yumurtlamada bir azalmaya veya durmaya neden olur. Akupunktur vücudun sistemlerinin dengelenmesine yardımcı olur ve yumurtalık fonksiyonunu eski haline getiren üreme organlarına kan akışını arttırır.

akupunktur

akupunktur

Rahimdeki mukus zarını oluşturan endometriyondur. Üreme organlarına artan kan akışına ek olarak artan kan akımı, bu zarın daha kalın olmasını sağlayabilir ve bu da zar içindeki döllenmiş bir yumurtanın gelişimini daha kolay hale getirir. Buna ek olarak, vücudun kuvvetlerini dengelemek, infertiliteye bağlı iki faktör olan tiroit fonksiyonunu düzenleyip ağırlığı azaltmaya yardımcı olabilir. Fakat kadının genel sağlığı doğurganlığı etkiliyorsa (eğer bir tiroid durumu varsa), akupunktur terapisti farklı meridyenler kullanacaktır.

Zamanlama ve tutarlılık da önemlidir. Başarılı tedavi genellikle üç ila altı ay boyunca bir ila iki oturum içerir. Bir kadının hormonları adet döngüsünün her haftasında ayarlanabilir, bu nedenle terapistler en az 12 tedavi (veya üç ardışık döngü) öneriyor.

Share

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir