Bebeklerde 0-3 Aylık Dönemde Yaşanan Sosyo-Duygusal Gelişim

Bebeklerde doğdukları ilk günden itibaren, kendilerinin ve başkalarının içinde bulundukları yeni sosyal dünyayı keşfetme konusunda çok isteklidirler. Bu dönemdeki sosyo-duygusal gelişimleri onların ilk basamakları olduğundan daha çok inceleme ile zaman harcarlar.

bebeklerde uyku

bebeklerde uyku

Bebeklerin İlk Üç Aylık Dönemdeki Sosyo-Duygusal Gelişimleri Nelerdir?

  • İlk aylarda bebeklerin en çok vakit geçirmeleri kendi bedenlerini tanımaya çalışarak olur. Bu tanıma işlemi içersinde ise parmaklarını emerler, ellerini incelerler, bedeninde dokunmuş olduğunuz bölgeye bakmaya çalışırlar, diğerlerinden farklı olduklarını fark etmeye başlarlar.
  • Tanıdık ve tanımadık olan kişileri ayırt edebilir bir zamana gelen bebekler bu dönemde sakinleşmek için tanıdığı insanları seçerler.
bebek gelişimi

bebek gelişimi

  • Diğer insanlar ile de ilgilenirler, onları da incelerler. Kendilerine olan davranışlarını izlerler. Fakat kendisine sürekli bakan kişilerde daha emniyette olduklarını düşündüklerinden onların olmadığı ortamda endişelenirler.
  • Dokunulmaya olumlu tepkiler verirler.
  • Sakin ve uyanık iken insanlar ile etkileşim kurmaya çalışırlar. Bu sosyal etkileşim ile gülümseler. Etkileşimde olmak onlara keyif verir.
Share

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir