Uzun Yola Çıkarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yaz aylarının gelmesi ile evlerde tatil planları da yapılmaya başlandı. Yoğun ve yorgun geçen bir yılın ardından güzel bir tatil yapmak, yorgunluğunuzu atmak ve eğlenmek istiyorsunuz. Uzun yola çıkacaksınız. Peki sizce bu yolculuğa ne kadar hazırsınız? Tatil, dinlenmek, yolculuk kelimeleri ilk dile geldiğinde kula hoş geliyor değil mi? Ama uzun yolculuk yapmadan önce bilmeniz gereken birtakım noktalar var.

uzun yol

uzun yol

Özellikle sürücüler için uzun yol çok büyük önem taşıyor. Yolculuğun kalbi şofördür. O yüzden şoför bu yolculuğa tam manası ile hazır olmak durumundadır. Öncelikli olarak bu yolculukta sinir, stres ve gerginlik kavramlarının olmaması gerekiyor. Bu kavramlar kesinlikle sizle beraber arabaya binmemeli. Olası trafik ve ufak aksilikler sizi germemeli. Bu yolculukta gerginliğe yer vermeyin.

Uyku Problemini Ortadan Kaldırın

Yolculuğun kalbi olan şoförün yola çıkmadan önce uykusunu da iyice bir almış olması gerekiyor. Yolda uyuklaması ciddi faturalara mal olabilir. Bu yüzden yorgun veya uykusuz bir şekilde direksiyon başına geçmemenizde ciddi yarar var. Bu her şeyden önemlidir. Tabii uykunuzu almış olsanız bile aldığınız uyku yola çıktığınız günün gecesini kaldıramayabilir. O uyku tek kullanımlıktır.

uzun yolculuk

uzun yolculuk

Uyku tuzağına düşmemek için 2 saatte bir mola verebilir, ve kolay yolu kahveler hazırlayarak dinç kalabilirsiniz. Tabii bu molalarda yoğurt, ayran ve bunun dışında ağır, yağlı ya da yorucu yiyecekler tüketmekten kaçının. Hafif yiyecekler ve uyku azaltıcı içecekler tüketin.

Share

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir