Bebeklerin Tırnağı Nasıl Kesilir?

Bebeklerin tırnakları yetişkinlerin tırnaklarına göre daha yumuşak ve keskin bir yapıya sahiptir. Özellikle yeni doğmuş olan bebeklerin tırnaklarının bu sebeple doğru ve uygun şekilde kesilmesi son derece önemlidir. Bu yaş grubundaki bebeklerin tırnakları belirli bir uzunluğu geçerse ciltlerinde çizikler meydana gelebilir.

bebek tırnakları

bebek tırnakları

Ebeveynleri olarak bebeklerinizin tırnaklarını keserken her zaman titiz ve dikkatli davranmalısınız. Bebeğinizin tırnaklarını keserken kendi tırnaklarınızı kesmek için kullandığınız tırnak makaslarını kullanmayın. Bu tür makaslar yerine bebekler için üretilmiş olan özel uçlu ve ufak boyutlardaki tırnak makaslarını kullanın.

Haftada 1 Defa Kontrol Yapın

Bebeğinizin tırnağını keserken dikkatlerini farklı noktalara çekebilmek için onun çok sevdiği oyuncaklardan birisini yanına koyun ya da bebeğinizi eşinizin bebeği eğlendirerek dikkatini dağıtması için yardım etmesini sağlayın.

bebek tırnak bakımı

bebek tırnak bakımı

Yetişkin tırnaklarına göre daha hızlı uzayabilen tırnakları haftada en az 1 kere düzenli olarak kontrol edin ve kesin. Bebeğinizin tırnaklarını keserken dikkatinizi tamamen ona verin ve ortamınızı mutlaka iyi bir şekilde aydınlatın. İstenmeyen durumlarda hafif yaralar ortaya çıktıysa yaranın üzerine hafifçe baskı yapın ve temizleyin.

Share

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir