Yeşil Teknoloji İle Dünyaya Destek Çıkın

Günümüzde maalesef ki büyük firmaların hemen hemen hepsi teknoloji üretimi sırasında doğaya zarar vermektedir. Çünkü kullanılan metaryeller gereğince üretim aşamaları etrafa zarar vermektedir. Bu kadar fazla yoğunluğun olmasının sebebi ise toplum olarak hızlı tüketim toplumu olma yolunda ilerliyoruz olmamızdır. Tüm dünya insanları zararlı teknolojilere olan taleplerinden dolayı şirketler seri üretimler ile bu tüketimi karşılamaya çalışmaktadır.

yeşil teknoloji

yeşil teknoloji

Dünyaya zarar veren teknolojilerin üretiminin durdurulması mümkün değildir. Ancak yeşil teknoloji devrimi ile daha az zararlı ya da tamamen zararsız hale getirilebilir. Küresel ısınma, ozon tabakasının zarar görmesi vb. şeyler ile dünya yavaş yavaş iflas etmektedir. Sivil toplum örgütlerinin belirlediği bazı kısıtlamalar ile üretilen teknolojilere yeşil teknoloji adı verildi. Böylece yeşil çevrenin korunması için büyük bir giriş başlatıldı.

Peki Yeşil Teknolojinin Normalinden Farkı Nedir?

Yeşil Teknoloji, doğa dostu ürün tasarımı yapmaktadır. Kullanılan metaller tekrar işlenebilir olacak şekilde ayarlanmaktadır. Kullanılan diğer maddelerde ise daha az kanserojen içeren madde kullanımı yapılmaktadır. Böylece sağlık açısından da daha sağlıklı bir ortam sağlanır.

yeşil teknoloji nedir

yeşil teknoloji nedir

Özel fabrikalar da üretim sırasında daha az zararlı madde tüketimi olması nedeniyle, karbon emisyonu salımı da azalmaktadır. Ayrıca yeşil teknoloji ile üretilen ürünlerin hem üreticiye hem de tüketiciye %30 ile %70 arasında tasarruf imkanı sunmaktadır. ABD standartlarına göre bu güne kadar yeşil teknoloji kullanımı 70 milyon dolarlık bir tasarruf sağladı.

Share

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir