Karaciğerin Temizlenmesine Yardımcı Olan İçecekler

Karaciğerimiz en hayati organlarımızdan birisidir. Bu nedenle karaciğerimizin tekrar yenilenmesi ve temizlenmesi adına belirli başlı içeceklerin yardımı olur.

karaciğer

karaciğer

Hangi İçecekler Karaciğerin Temizlenmesini Sağlar?

Su, yaşımıza ve vücut bileşimimize göre insan vücudunun yüzde 60 ila 75’ini kaplar. Toksinleri vücuttan atmak için en fazla suya ihtiyacımız vardır. Karaciğerin sağlıklı çalışabilmesi için saf ve temiz suya ihtiyacımız vardır. Musluktan akan su, muhtemel zararlı bakteri ya da virüslerin ölmesi adına klor ve diğer temizleyici kimyasallar içerir. Bu nedenle ev musluklarından akar klorlu suyu filtre sistemlerinden geçirerek içmenizde fayda var.

Limon, karaciğerin toksinlerden arınmasına yardımcı olur. Organik ve taze limon suyu kullanmanız faydanız olacaktır. Dondurulmuş ya da yeniden yapılandırılmış organik taze limon sularını kullanmayın. Sabaha, taze sıktığınız orta boylarda bir limon suyunu sıcak suya sıkıp içerek başlayın.

limon ve karaciğer

limon ve karaciğer

Limon suyu sindirim sisteminize yardımcı olacaktır ve anti bakteriyel ve antiviral özellikleri de vardır. Ayrıca vücudunuzun pH’ını da normale geçirmeye yardımcı olacaktır. Günlük içtiğiniz suyunuza ya da çağınıza ekleyerek, evde yaptığınız salata sosuna limon suyu ekleyerek kullanım alanlarınızı arttırabilirsiniz.

Ek olarak, karaciğeri temizleyen bitkilere de yönelebilirsiniz. Karayılan otu, kara kafes otu, kedi otu gibi otların çaylarını içebilirsiniz. Bunları yapmadan önce karaciğer ile ilgili bir sorununuz varsa mutlaka doktorunuzla görüşmenizi öneriyoruz.

Share

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir