Üreme Mekanizmasında Genetik Sorunlar

Genetik sorunlar günümüzün bebek sahibi olmaya engel olan en komplike problemidir. Genetik bilim dalı alanındaki gelişimler, üreme mekanizmasının doğru bir şekilde işlemesine engel olan genetik bazı sorunları ortaya koyacak ve bunları tedavi edebilecek kadar ilerleyebilmiş değil henüz.

kısırlık

kısırlık

Hamileliğe engel olan genetik bozukluklar kadın veya erkekte görülebilir ve bunlar kromozom bozukluğu ya da kromozom eksikliğinden kaynaklanabilir. Bazı modern kliniklerde kısırlık konusunda genetik incelemeler yapılabiliyor. Bu incelemelere göre erkek kısırlığının genetik nedenleri açıklanabiliyor.

Erkek Kısırlığının Genetik Nedenleri

Y kromozomu geni üzerindeki silinmelerden dolayı testislerde normalden daha az sperm oluşur ya da hiç üretilmez. Konjenital Bilateral Vas Deferenz Agenezisi adı verilen genetik hastalıkta erkeklerde sperm taşıyan kanallar doğuşten bulunmaz.

kısırlığa karşı önlem almak

kısırlığa karşı önlem almak

Bundan dolayı, erkek testisinde sperm üretimi oluşmasına rağmen çıkış yolu olmadığı için spermler görülmez. Klinefelter sendromu genetik hastalığına bağlı olarak erkeklerde testis gelişiminde anomalilikler görülür ve sperm üretimi az olur. Bunların haricinde seks kromozomlarındaki yapısal gen bozuklukları da kısırlığa neden olabilir.

Share

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir