Yaz Geldi El Ayak Salgını Başladı

Yaz ayların başlaması beraberinde birçok hastalığın da oluşmasını sağlar. Bu hastalıklardan en çok etkilenen yaş grubu ise kuşkusuz çocuklardır. Özellikle enfeksiyon hastalıkları en çok görülen hastalık türleridir. Yüksek ateş,  el ayak döküntü ve ağız içinde aft benzeri yaralar bu mevsimde daha çok görülmekte olup bu hastalığın bilinen adı el ayak hastalığıdır.

Salgın

Salgın

 

Havuz Suyunun Yutulmamasına Dikkat Edilmeli

 

Enterovirüs denilen mikropların neden olduğu hastalık ya ve sonbahar aylarında insan vücudunda görülmektedir. 10 yaşın altındaki çocukların birçoğunda görülmekte olup, genelde havuzların kullanılmasıyla zirve yapar. Havuz sularının istemsiz olarak yutulması salgın oluşmasına neden olabilir. Vücutta ki etkisini yaklaşık  4 gün sonra yüksek ateş, dilde ve yanakta oluşan aftlar ile gösteren bu hastalık çeşitli bölgelerde dökülmelere neden olabilir.

El Ayak salgını

El Ayak salgını

 

Ağız içi yaralara için sprey, döküntüler için losyon kullanımı bu hastalıklar için önerilmektedir. İnsanlara genel anlamda bulaşma yolu ağız yoluyla ya da havuz kullanımında su yutulması ile görülebilir. Bu hastalığın en büyük özelliği ise her insanda farklı etkiler yaratabilmektedir. Kimi insanda bulantı kusma görülürken kimi insanda ise şiddetli ağrı ve yüksek ateş olabilmektedir.

 

 

Share

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir