Fabrika Dumanları Nasıl Önlenir?

Hava kirliliği denildiği zaman genellikle akıllara çevre kirliliği gelmektedir. Ancak hava kirliliği ve çevre kirliliği arasında birçok fark bulunmaktadır. Hava kirliliği genellikle gökyüzünde oluşan gazlardan meydana gelmektedir. Kalitesiz yakıt kullanımı, kozmetik ve parfüm kullanımının artması, egzoz gazları, soba dumanı, trafikten kaynaklanan hava kirliliği, sanayi tesislerinin yanlış konumlanması ile meydana gelen hava kirliliği gibi çeşitleri bulunmaktadır. Hava kirliliği insan sağlığı üzerinde ciddi sorunlar yaşatabilmektedir. Ancak hava kirliliğine neden olan en büyük faktörlerden biri de fabrikalardan kaynaklanan dumanlardır. Fabrika dumanlarının önlenmesi için birçok seçenek bulunmaktadır. Fabrika inşaatı sırasında temiz yakıt ve filtre sistemleri kullanılarak önlem alınabilmektedir. Ayrıca çalışan personellere de çevre konusunda eğitim verildiği takdirde çalışanlarda daha özenli davranacaktır.

fabrika dumanları

Fabrika Dumanları Neden Oluşur?

Hava kirliliğine En çok fabrika dumanları oluşturmaktadır. Fabrikalardan Duman oluşmasının birçok sebebi bulunmaktadır. Özellikle fabrikalar oluşturulurken filtreleme sistemi kullanılmadığından dolayı çok fazla duman hava kirliliğine sebep olmaktadır. Ayrıca çalışan personeller eğitim almadığı için de bilinçsiz bir şekilde makineler kullanıldığından dolayı çok fazla duman üretimi sağlanmaktadır. Üstelik fabrikalar mahalle arasında veya bireylerin yaşam alanlarına yakın olduğunda sağlık açısından daha çok zararlı olmaktadır. Fabrika tarafından salınan zararlı gazlar filtreleme yöntemi kullanılmadığından dolayı hem hava kirliliğine hem de insan sağlığına ciddi zararlar verebilmektedir.

Fabrika Dumanlarının Zararları Nelerdir?

Fabrika dumanlarının insan sağlığı ve çevre temizliği konusunda birçok zararı bulunmaktadır. Fabrika bacalarından zararlı gaz ve kimyasal maddeler salınmaktadır. fabrika bacalarından çıkan zararlı gazlar havaya karışarak kirlilik oluşmasına sebep olmaktadır. Ayrıca Yağmur ile birlikte yeryüzüne inerek toprak ve sulara da karışmaktadır. Sulara karıştığından dolayı temiz su kaynaklarında kirletmektedir. Tarım arazileri de zarar vererek verimsiz bir toprak oluşmasına sebep olmaktadır. Toprak zarar gördüğünden dolayı bitki örtüsü de ne yazık ki yetişmektedir. Bitki örtüsüne zarar verdiğinden dolayı toprak verimsiz bir hale gelmektedir. Üstelik insanlar üzerinde sağlık problemi de yaratmaktadır. Hava kirliliğine sebep olduğundan dolayı akciğer hastalıklarının görülme riskini de arttırmaktadır. Ölümlere de sebebiyet vermektedir.

Share

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir