Travmatik Olayların Hayatımıza Etkisi

Her insanın hayatında yaşadığı ve onu olumsuz yönde etkileyen bazı olaylar olabilir. Bu olayların boyutu kişiden kişiye değişebileceği gibi kişi üzerinde yarattığı etki de farklı olabilir. Önemli olan etkisi en kadar büyük olursa olsun, atlatabilmektir.

Yaşadığınız Travmatik Olaylar Karşısında Ne Yapacağınızı Biliyor musunuz?

Travmatik Olayların Hayatımıza Etkisi

Travmatik Olayların Hayatımıza Etkisi

Kaç yaşında olursanız olun, geçmişinizde yaşadığınız ve belki de psikolojik anlamda izlerini hala üzerinizde taşıdığınız travmatik olaylar, özellikle daha taze iken size hiç geçmeyecekmiş gibi gelebilir. Çünkü o anda normal olarak dünyanın en büyük acısını yaşadığınızı ve bunu asla atlatamayacağınızı düşünüyorsunuz. Bu travmatik olayları incelediğimizde genelde ilk akla gelenler, ölüm acısı, ayrılık acısı ya da hiç ummadığınız birinden beklemediğiniz bir tepkiyle karşılaşmanız, toplumumuzda sık rastlanan travmatik olaylardandır.

Bu olayların üzerinizde yarattığı etkinin büyüklüğü onu ne şekilde ve nasıl yaşadığınızla da ilgilidir. Örneğin sevdiğiniz birinin ölüm haberini bir başkasından duymanızla, o ana kötü bir şekilde şahit olmanız arasında fark vardır. Mutlaka biri diğerinden daha fazla iz bırakacak ve etkisi daha büyük olacaktır. Eğer bir olay sizi sandığınızdan daha fazla etkilediyse ve kendi kendinize baş edemediğinizi düşünüyorsanız zaman kaybetmek iyileşme sürecinizi uzatmaktan başka bir işe yaramayacaktır. Zamanında müdahale ile üstesinden gelebileceğinizi unutmayın.

Share

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir