Sol Kol Neden Ağrır?

Halk arasında sol kol ağrısı, genelde kalp krizinin bir işareti olarak bilinir ve bu durumu yaşayan kişiler çoğu zaman gereksiz bir telaşa kapılırlar. Fakat her ne olursa olsun bu tarz ağrıların sık sık yaşanması durumunda mutlaka bir doktora gidilmelidir. Eğer ortada kalp krizi riski gibi ciddi bir durum varsa kol ağrısı, beraberinde başka belirtileri de getirir. Fakat normal bir kas ağrısı söz konusuysa, bu ağrı genelde kendini dirsek ile omuz başı bölgeleri arasında gösterir.

Sol Kol Ağrısının Sık Görülen Sebepleri

Sol Kol Neden Ağrır?

Bazı kişiler stresli durumlarda kasılma yaşayabilirler. Bu kasılmalar ise, sık olarak kol bölgesinde yaşanır. İlk başlarda yalnızca stresli durumlarda ortaya çıkan bu sıkışma ve ağrılar zamanlar kronikleşerek şiddetlenebilir. Özellikle panik atak hastaları, sık sık kasılmalar yaşadığı için kol bölgelerinde ağrı yaşayabilirler. Fakat bu durum kalp kriziyle karıştırılmamalıdır.

Sol kol ağrısı genellikle dolaşım bozukluğundan kaynaklanır. Normalde bu durum iki kola da yansır, fakat kan dolaşımının yönünden dolayı sol kolda daha ağır bir şekilde yaşanır. Bunların dışında ağırlık kaldırma, uzanma veya antrenman gibi fiziksel zorluklar, duruş bozukluğu, ilaçlar ve kalp rahatsızlığı da sol kol ağrısının sebepleri arasında yer alır.

Share

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir