Saç Bakımında Etkili Bitkisel Yağ

Kırılmış olan,nemi yok olmuş, yıpranmış, rengi solmuş ve sönük görünen saçlar, hanımlar içinde en çok takip edilen estetiklik yakınmasıdır. Hanımlara kendilerini tek olduğunu sezdiren ve duyarlı bir bakım yapılması gerekli olan saçlar tabii görüntüsünün beraberinde, parlak, güçlü,dolgun ve mükemmel bir görüntüyü sağlamalıdır. Dökülen, hasara uğramış, donuklaşmış, cansızlaşmış, kepek problemi olan ve yıpranmış olan saçlar bir kişi tarafından bile benimsenmemektedir.


Oldukça çok insan saç bakımında değişik yanlışlara yapmaktadır. Ancak saç bakımı bakımından hizmet veren güzellik dükkanları ve kadın berberleri bu mevzuda muvaffakiyetli olsa da iktisadi olarak gider meydana getirmektedir. Oysa her elimizde olan maddiyattan insanın kolaylıkla satın alıp konutunda kullanmaya hazır hale getirerek bakım ürünleri hem hesaplı hem de tabii olarak saç problemini giderebilmektedir.

1- Badem Yağı:

Saç bakımı için değerlendirilen en mühim yağlardan biri badem yağıdır. Bol e vitamini muhteviyatı içeren badem yağı saçları beslemektedir. Hatta ihtiva ettiği mineraller yardımıyla saçları köklerinden besleyerek kuvvetlendirmektedir. Kirpik ve kaşları da besleyerek uzamasını sağlayan badem yağı baharat veya güzel kokular satan dükkanlarda veya eczanelerde sınai olarak satışa sunulmaktadır.

2- Jojoba Yağı:

Saç cildini yumuşak duruma getirerek besleyen jojoba yağı bilhassa zayıf saç tellerini kuvvetlendirmektedir. Böylelikle saçlarda sık bir biçimde rastlanılan kırılma durumları engellenebilmektedir. Kırılma durumuna karşı saç tellerini dayanıklı bir duruma getiren jojoba yağı, deri aracılığıyla kolaylıkla soğurulabilen bir yağdır. Hatta dayanıklı uzun saçlar için değerlendirilen jojoba yağı saçı bollaştıran bir bakım yağıdır.

Jojoba yağı sayısı belirsiz şampuan ve saç kremlerinde sık bir biçimde değerlendirilmektedir. Arındırma işlemi yapılmış haliyle baharat ve güzel kokular satan dükkanlarda satışa sunulmuş olan bu yağ, saçlarda takip edilen saç kehlesi, mayasıl, sedef hastalığı gibi sıhhat problemlerine mukabil iyileştirici niteliğe sahip bir yağdır.

3-Argan Yağı:

Argan yağı estetik sanayisinde saç bakımı ve tamiratı için sık bir biçimde değerlendirilmektedir.  Bünyesinde bulunan B vitamini, E vitamini ile hasar görmüş saçın onarılma işlemini gerçekleştirmektedir. Hatta saç tellerini zarardan gözetmek için kaplama hizmeti görmektedir.

4-Zeytinyağı: 

E vitaminine göre bol muhteviyata sahip olan zeytinyağı, saçı beslerken elastikiyet kazanmasını sağlar. Saç tellerinin hafif ıslaklık muhteviyatını çoğaltarak güçlü bir görüntü elde etmesini sağlamaktadır. Hatta ten, tırnak ve çehre bakımı ve onarımında çok fazla tesirlidir.

5-Hindistan Cevizi Yağı: 

İnsanların bütünü aracılığıyla son zamanlarda gözde bir ürün olarak kullanılmaya başlayan Hindistan cevizi, muhteviyatında bulunan yağ ile de saçlar üstünde olağanüstü niteliklere sahip bir tesir kurmaktadır. Yalnızca hasar görmüş saçları onarmakla kalmayıp hindistan cevizi yağı benzer anlarda kepek problemini de büsbütün halletmektedir. Hatta saç tellerine elastikiyet kazanmasını sağlayarak kırıklara engel olmaktadır. Öteki bir tesiri de saç mesamelerine pisliğin toplanmasına engel olmaktadır. Böylelikle saç kökleri yerinde olduğu kadar hava alabilmeye başlamaktadır.

Share

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir