Olimpiyat Halkaları Neyi Simgeler?

Ünlü Olimpiyat halkaları logosu 100 yıldan daha eskidir, ancak sembolizmi eskimez. Olimpiyatları düşündüğümüzde hemen akla birkaç şey gelir: Açılış törenleri sırasında ülkelerinin bayrağını gururla taşıyan sporcular, etkinliklerin kazananlarına altın, gümüş ve bronz madalyaların dramatik bir şekilde verilmesi, meşale ve diğer unutulmaz Olimpiyat anları ve tabii ki olimpiyat halkaları.

Birbirine kenetlenmiş beş Olimpiyat halkası bu aşamada o kadar tanıdık hale geldi ki, onları fazla düşünmememiz için iyi bir şans var. Devam eden, kesintisiz bir bağlılığı simgeleyen yüzükler hakkında bildiklerimize (örneğin alyanslar) bakıldığında, Olimpiyat yüzüklerinin arkasında benzer bir duygu olduğunu varsayabiliriz, ancak bundan çok daha fazlasıdır.

Olimpiyat Halkalarının Tarihi

İsveç, Stockholm’de düzenlenen 1912 Olimpiyat Oyunları, o zamanlar beş kıta olarak kabul edilen Afrika, Asya, Avrupa, Okyanusya (Avustralya ve Yeni Zelanda) ve Kuzey ve Güney Amerika’nın bir kombinasyonundan gelen sporcuları içeren ilk oyunlardı. Gerçek anlamda küresel bir olay haline gelen şeyden ilham alan Coubertin, 1913’te Oyunların sembolü olacak şeyi tasarladı: Olimpiyat halkaları.

Olimpiyat halkaları 1920 yılından bu yana her yaz ve kış oyunları kullanılmıştır ve o zamandan beri nispeten değişmeden kalmıştır. Bunun istisnası, 1957’de tanıtılan ve halkalar arasındaki boşluğu biraz artıran bir versiyondu. Bununla birlikte, 2010 yılında IOC, Coubertin’in orijinal tasarımına ve aralığına geri dönmeye karar verdi ve bugün kullanımda olan Olimpiyat halkaları yinelendi.

Olimpiyat Halkalarının Sembolizmi

İnsanlar uzun zamandır halkaları veya daireleri sembol olarak kullanmıştır, ancak Olimpiyat halkalarının özel anlamları vardır. Örneğin, beş halka 1912 Oyunlarına katılan beş kıtayı temsil eder. Olimpiyat Tüzüğü’nün 8. Kuralına göre , “Olimpiyat sembolü, Olimpik Hareketin etkinliğini ve dünyanın her yerinden sporcuların Olimpiyat Oyunlarında buluşmasını ifade eder.”

Ek olarak, beş geçmeli halka, Oyunlarda tüm kıtaların eşit olduğu fikrini temsil eder ve her birinin boyutu aynıdır.

Share

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir