Kapadokya Hakkında Az Bilinen 5 Gerçek

Kapadokya özellikle günümüzde oldukça popüler bir hale gelerek turizm için büyük bir öneme sahip olmuştur. Kapadokya alanında bulunan en gözde yerlere bakacak olursak, Avanos, Ürgüp, Göreme, Akvadi, Uçhisar ve Ortahisar Kaleleri, Yeraltı Şehirleri, Ihlara Vadisi görülmesi gereken yerleri sıralayabiliriz. Özellikle şehrin farklı dokusuna uygun bir şekilde kayalara oyulmuş bir şekilde yapılan Kapadokya evleri ile göz alıcı bir güzelliğe sahiptir. Kapadokya farklılıklar isteyen kişiler için en güzel ziyaret edilmesi gereken yerlerden biridir.

Kapadokya’nın Önemi Nedir?

Kapadokya’nın en ünlü yerleri olan Peri Bacaları, 3.5 milyon yıl önce verilen bir volkanik patlama sonucu oluşmuştur. İklimsel olaylarla aşınarak bu hale gelmiştir. Bunun yanı sıra bacaların nasıl oluştuğuna bakacak olursak şunları görebiliriz. Sel suları dik yamaçlardan kendine yol yaparak, sert kayaların şekillenmesine ve kopmasına neden olmuştur. Bu şekilde üst kısımlarda yer alan şapka şeklinde modeller aşınma sırasında konik biçimde gövdeler meydana getirmiştir.

Kapadokya Hakkında Az Bilinen 5 Gerçek

Kapadokya Bölgesinde Kurulan Medeniyetler

Doğa harikası olan en güzel yerlerden biri olan Kapadokya bölgesinde Asurlular, Hititler, Persler, Frigyalılar ve Romalılar gibi 5 farklı medeniyete ev sahipliği yapmıştır. 1800’lü yıllarda gezgin Fransız bir gezgin Paul Lucas, Kapadokya’yı gezdikten sonra Fransa’ya dönmüş ve Peri Bacaları ile ilgili bir seyahatname hazırlamıştır. Bunun sonunda ilginç bir olay meydana gelmiştir, Fransız gezgin seyahat sırasında yaşadıklarına kimse inanmamıştır. Bunun sonunda seyyahının anlatılanlarının bit hayal ürünü olduğu kabul edilmiştir. Ancak daha sonraki süreçte Fransız seyyahın anlattıklarının aslında doğru olduğu anlaşılmıştır.

Kapadokya bölgesine ait geleneksel bir yapı olan kayalara oyularak yapılmış olan birçok mahallede bulunmakta. Uzun yıllardır oraya var olduğu bilinen bu gelenekler yapı ile oluşturulmuş, 600 kilise özellikle tarihin gizli yanlarını aydınlatacak birçok resim ve duvar yazısı bakımından zengin bir bilgi kaynağına ev sahipliği yapmıştır. Kapadokya kelimesi Türkçe değil aslında Farsça bir kelimedir. Farsçada güzel atlar ülkesi olarak adlandırılan bu kelime, Katpa Tuka kelimesi Türkçeye Kapadokya olarak geçmiştir. Kapadokya özellikle yılın herhangi bir zamanında çok rahat bir şekilde ziyaret edebileceğiniz bir yer olmaktadır.

Kapadokya, çok güzel vakit geçirecek ve birçok farklı etkinliğe katılarak yeni yerleri keşfedebilirsiniz. Keyif almanın yanı sıra özellikle, tarih hakkında bilgi alabileceğiniz ve bunun yanı sıra doğal güzelliklerini keşfedebileceğiniz bir yerdir. Kapadokya’yı ziyaret ederek Türkiye’nin zenginliklerini görebileceğiniz gibi en ilginç ve özel yerlerde vakit geçirme imkânını elde etmiş olacaksınız. Kapadokya’nın zengin kültürel alanlarını gezmenin yanı sıra aileniz ya da arkadaşlarınız ile birçok farklı aktiviteye katılarak dolu dolu bir seyahat geçirmeniz mümkün olacaktır. Kapadokya’nın eşsiz tarihi yerlerini ve bölgeye ait kendine özgü yapıları arasında güzel ve keyifli bir kültür gezisi geçirmeniz mümkün olacaktır.

Share

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir