Ödül mü? Ceza mı?

Çocuklarınıza bir şey yaptırmak için ya da yapmasını istediğiniz bir şeye teşvik etmek için ödül ya da ceza sistemini uygulamamalısınız. Ancak bunu genelleme olarak algılamamalısınız? Sadece bir şeyi yaptırmak için vaatlerde bulunmak ya da caydırıcı cezalar vermenin doğru olmadığını belirtiyor uzmanlar.

Eylemi Amacından Saptıracak Yaptırımlar Uygulamayın

Ödül mü? Ceza mı?

Ödül mü? Ceza mı?

Büyüme çağındaki çocuklarda yaşanan en büyük sıkıntılardan biri yeme problemidir ya da söz dinlememe, inatlaşma gibi sıkıntılarla da sık karşılaşılır. Hal böyle olunca ebeveynler maalesef “söylediğimi yapmazsan oyuncaklarınla oynayamazsın” ya da “yemeğini yemezsen çizgi film izleyemezsin” gibi ödül ya da ceza yöntemine başvurabiliyor. Bu durumda çocuk yemek yemeyi sadece çizgi film izleyebilmek adına bir araç olarak görmeye başlıyor.

Eylem asıl amacından şaşmış oluyor ve bu da çok doğru bir yaklaşım olmuyor. Oysa yemeği, beslenmek ve sağlıklı büyümek adına yemesi gerektiğini bilmelidir. Yediğinde ödül, yemediğinde ceza yaklaşımını burada uygulamak doğru değil. Aynı durum okul çağındaki çocuklar için de geçerlidir. Ödevlerini yapma konusunda sıkıntı yaşayan çocuklarınızı bu şekilde cezalandırma yöntemine başvurmamalısınız.

Share

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir