Arsenik Tayini

Arsenik tayini, kozmetik ve kişisel bakım ürünlerinin iletkenliğini saptayabilmek için yapılan analizlerdir. İletkenlik tayini yapılmadan önce analiz yapılacak olan üründen 50 ml kadar numune yani örnek alınır. Bu örnek, ürün hakkındaki tüm detayları incelemeler sonucunda verilebilecek numunedir. Bu numuneye farklı aşamalardan meydana gelen arsenik tayini yapılarak bulgular elde edilir. Kanun ve yasaların hükümleri doğrultusunda kozmetik ürünlerinin arsenik tayini analizlerine tabii tutulması zorunlu hale getirilmiştir.

Arsenik Tayini

Arsenik tayini çalışmaları ortalama olarak 5 gün sürer. Bu 5 gün içerisinde alınan numunelere farklı işlemler yapılır ve 5 gün sonrasında yapılan incelemelerin sonucunda bir sonuç raporu hazırlanır. Ürünlerdeki ağır metale yönelik yapılan arsenik tayini analizlerinde genellikle Atomik Absorbsiyon Spektroskopisi yani (AAS) yöntemi kullanılır. Arsenik tayini yaptırmak için profesyonel firma ile iletişime geçmeniz en doğrusu olacaktır.

Arsenik Tayini Neden Gereklidir?

Arsenik tayini, kozmetik ve bakım ürünleri içerisinde bulunan arsenik adındaki metali elementinin saptanması için yapılan bir incelemedir. İnorganik ve organik şekillerde kendiliğinden oluşabilen bir maddedir. Arsenik metali, insan sağlığına son derece zararlı bir maddedir. Dolayısıyla da mutlaka arsenik tayini uzman şekilde yapılmalıdır.

İnsan sağlığına ciddi zarar veren arsenik maddesi; insan vücudunda önce kendini bulantı, kusma, ateş gibi belirtilerle gösterir. İlerleyen safhalarda ise kas krampları, karıncalanma, uyuşma gibi şikayetler meydana gelmeye başlar. Yüksek oranda kanserojen madde olan arsenik, cilt kanserine doğrudan kapı aralayacak kadar tehlikeli bir maddedir.

Arsenik Tayini Nasıl Yapılır?

Arsenik tayini, laboratuvar alanında bilimsel olarak yapılan analizlerdir. Ağır bir metal olan ve cilde dolayısıyla da insan sağlığına ciddi zararlar veren arsenik, bu analizler neticesinde kozmetik ürünleri içinde saptanır. Böylece insan sağlığına yönelik doğru ve sağlıklı çalışmalar yürütülür.

Arsenik tayini yapılırken belirli aşamalar sırasıyla izlenir ve bu aşamalar doğrultusunda kozmetik ya da kişisel bakım ürünleri detaylı şekilde incelenir. Arsenik tayini sırasında kullanılan metotlar her firmaya göre değişiklik gösterebilir. Arsenik tayini nedir, nasıl yapılır, neden gereklidir? gibi tüm soruların cevabını ayrıntılı olarak https://www.analizistek.com/arsenik-tayini adresini ziyaret ederek bulabilirsiniz.

Share

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir