Kumpirin Lezzeti

Küçük tatlar bazen çok lezzetli oluyorlar. Bir bardak turşu suyu, sohbet sırasında yenilen çekirdek, sokak simiti, hatta midye dolmanın tadı nasıl da vazgeçilmezdir. Bu lezzetli atıştırmalıkların arasına şimdilerde kumpir de katıldı. Çarşılarda artık çok sayıda kumpirci görmek mümkün. Mayonez veya ketçap gibi katkı maddeleri eklenmediği sürece kumpir aslında sağlıklı bir atıştırmalık. Kumpirin lezzeti  zaten kolay kolay reddedilemiyor.

kumpir

kumpir

Tadı Eklenenlere Bağlı

Kumpir için önce büyük boy patates bulmak gerekiyor. Fırınlanan bu patatesler kabuğu soyulmadan ikiye ayrılıyor ve sıcaklığı kaybolmadan üstüne çeşitli garnitürler ekleniyor. En sade kumpir tereyağ ve kaşar rendesi konarak yapılıyor. Bunlardan başka tane mısır, dilimlenmiş turşu, dilimlenmiş yeşil veya siyah zeytin, sosis, mantar, amerikan salatası, kısır gibi yiyecekler eklenebiliyor. Kumpirin lezzeti üstüne konulanlardan geliyor. Diyet uzmanlarına göre yağ kullanmadan ton balığı, lor peyniri,  mantar, kırmızı lahana gibi ve diğer yeşilliklerle yapabileceğiniz kumpir, yanında bir bardak ayranla  yaklaşık 250 kalori tutuyor ve bir öğün yemek için uygun olabiliyor.

kumpir lezzeti

kumpir lezzeti

Kalsiyum ve protein aşısından yeterli değerleri sağlıyor. Kumpir aslında bir çeşit fast food türü yiyecek. Ama içine konanlara dikkat ettiğiniz, yağlı ve ağır mayonez türü eklemeleri yapmadığınız zaman, doğal pişirme yöntemlerine de uygun olduğu için fast food ürünleri gibi zararlı değil. Patates mutfaklarda da zaten vazgeçilmeyen temel malzemelerden biri.

Share

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir