Paranoya Nedir?

Paranoya, mantıksız kuruntuların ve endişelerin kişinin zihnini ve düşüncelerini etkisi altına aldığı bir rahatsızlıktır. Bu kuruntularıyla birlikte aşırı kaygı ve korku içinde olan kişinin hayatı oldukça zor hatta çekilmez olabilir. Psikolojik tanımlara göre paranoya başka psikotik hastalıklarla iç içedir.

paranoya sorunu

paranoya sorunu

Paranoyak Kişilik Bozukluğunun Öne Çıkan Özellikleri

Kişi, herhangi bir olayın farklı bir şekilde gerçekleşebileceğini kendi zihninde canlandırır. Bu canlandırmasında tek bir kurgu ile yetinmeyip sınırsız sayıda çeşitlendirmelerle gerçek dışı hayaller üretir. Çevresindekiler hakkında aşırı şüpheci olur. Kendisine yapılan tavsiyeleri iyi niyetli dahi olsa kötü olarak algılar ve yorumlar. Kendine ya da sahip olduklarına karşı komplo kurulduğunu düşünerek endişe içine düşer.

paranoya nedir

paranoya nedir

Bu düşünceleri şahısa büyük rahatsızlıklar verir ve paranoyasını anlayan çevresi de bundan rahatsız olur. İnsanların kendisine karşı olduğunu sanan ve onlardan herhangi bir kötülük gelmesini bekleyen şahıs olası ve olasılıksız birçok kurguyu zihninde canlandırır. Bu mantıksız kuruntuları, endişe ve korkuları kelimenin tam anlamıyla beynini ele geçirir. Kişinin bu düşüncelerinin gerçek olabileceğini sanması ise durumu daha da kötüleştirir.

Share

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir