Makyaj Kültürü

Makyaj günlük hayatta kadınların neredeyse her gün yaptıkları ve saatler içersinde tazeleme ihtiyacı duydukları bir güzellik tamamlayıcısıdır. Makyajın günümüzde 6000 yıl öncesine kadar eskiye dayandığı ise bilinen bir gerçek olup o dönemlerdeki makyaj ile günümüz makyaj kültürü arasında son derece farklar var. Fakat her ne kadar bu farklar olsa da asıl olan her zaman güzellik oldu.

Geçmişte Makyaj Uygulamaları ve Makyaj Malzemeleri

Günümüz makyaj malzemeleri oldukça fazla bir ruj için geçmişte yaşanılan zorluklar yaşanmıyor. Geçmiş yüz yıllarda her zaman için kadınların daha beyaz bir tene sahip olma çabaları bulunur. Bunun için oldukça farklı yöntemler uygulayan kadınlar beyaz kurşun dahi kullanmışlar. Kurşunun zararlı olan etkisi ile ömürleri de kısaldığı söylenir.

Makyaj Kültürü

Makyaj Kültürü

Allık için kimi zaman zeytinyağı, acı birer karışımı kullanılmış kimi zaman ise çeşitli bitkilerin kurutulup toz haline getirilerek sürülmüş. Dudak makyajında rujun önemi son derece büyük antik yunan dışında tüm eski medeniyetlerde koyu tonlu renk kullanıldı. Kırmızı rengi elde etmenin yolu ise saran çiçeği tozu ile bulunmuş.

Share

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir