Fiat Bir Kez Daha Zirvede

Ülkemizde sıfır otomobil satışlarının büyük bir kısmı bankalar aracılığıyla alınan kredilerden sağlanırdır. Son yıllarda Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumunun (BDDK) yaptığı düzenlemeler ile kredili satışlara sınırlama konuldu. Bu amaç çerçevesinde de arabadan altın satışına kadar taksit sınırı ve peşinat zorunluluğu getirildi.

Tüketiciler geçtiğimiz yıla kadar peşinat olmaksızın araç satın alabiliyorken artık satın alacağı aracın miktarına oranla belirli bir peşinat ödemedikçe araç sahibi olamıyordu. İşte bu nedenle araç satışı ciddi anlamda daralmış ve gerilemiştir.

Fiat Bir Kez Daha Zirvede

Fiat Bir Kez Daha Zirvede

Ancak bu gerilemeye rağmen dünya otomotiv piyasasında lider konumunda olan Fiat doblo ile birlikte ülkemizde hafif ticari araç segmentinde zirveye oturmayı başardı.

Doblo Satış Rakamları

Otomobil sektöründe firmaların satış rakamları birbirine çok yakın olsa da Fiat geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi zirvedeki yerini korudu. Yenilen ve geliştirilen araç modelleri ile tüketiciyi araç almaya teşvik eden firmalar bu çabalarının karşılığında az da olsa başarı elde etti. Fiat 2014 yılının Ağustos ayına göre yılın ilk 7 ayında 20,651 adet araç satışıyla rakiplerini geride bırakarak zor şartlara rağmen satışlarını arttırdı.

Fiat Doblo

Fiat Doblo

Temmuz ayında bu yılın en yüksek satış rakımları ulaşan marka bu ay içerisinde 3,921 adet araç sattı. Fiat’ın en sevilen modellerinden biri olan Doblo’da marka Temmuz ayına kadar 8,747 adet araç satarak hafif ticari araçlar kategorisinde liderliği elinde tutmayı başardı.

Share

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir