Gebelikte Saç Dökülmesi

Hamilelikte yaşanan hormonal değişimler vücutta bir çok geçici değişkenliğe sebep olmaktadır. Bunların içinde can sıkıcı olanlardan bir tanesi de saç dökülmesidir. Özellikle doğum sonrası artan saç dökülmesi vücutta meydana gelen hormonal değişikliklerin sonucu olarak görülmektedir.

Saç Dökülmesi

Saç Dökülmesi

Saç Dökülmesi Neden Olur?

Hamilelik sonrası değişen hormonlar ile tiroid bezlerinin fazla ya da az çalışmasından dolayı da meydana gelebilen dökülmelerin sebebi bu ise hastaya önce bu yönde tedavi uygulanmalıdır.

Yapılan testler sonucu hormonlardaki düzensizlik verilen ilaçlara giderildikten sonra muhtemelen saç dökülmesi problemi ortadan kalkacaktır. Bazı vitaminlerin eksikliği de saç dökülmesine neden olmaktadır. Özellikle çinko maddesinin ve B vitamini eksikliğinin buna neden olduğu belirtiliyor.

Saç Dökülmesini Önlemek

Saç Dökülmesini Önlemek

Ayrıca gebelikte yaşanan stresli dönemden dolayı da aç dökülmesi problemi ile karşılaşılabilir.

Gebelikte Saç Dökülmesinden Korunmak

 Gebelik dönemi boyunca saça şekil verirken kullanılan ürünlerden ve cihazlardan kaçınılmalı ve saçlarınızı sıkı toplamamaya özen göstermelisiniz.

Gebelikte Saç Dökülmesi

Gebelikte Saç Dökülmesi

Yeşil elma, avokado, üzüm, nane ve brokoli gibi sebze ve meyvelerde bulunan flavonoidler antioksidan özelliği taşımalarından dolayı saçlarınızı korur. Bu sebze ve meyveleri tüketmeye çalışmalısınız.

Gebeliğe bağlı aç dökülmesi genellikle doğum sonrası 1 sene içinde ortadan kalkmaktadır. Panik yapmanızı gerektirecek bir durum söz konusu değildir.

Share

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir